Útočník z Lyonu se přiznal k vraždě svého zaměstnavatele | E15.cz

Útočník z Lyonu se přiznal k vraždě svého zaměstnavatele

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Muž podezřelý ze spáchání pátečního teroristického útoku v průmyslovém závodě u Lyonu začal mluvit s vyšetřovateli a přiznal se k zavraždění svého šéfa, jehož tělo a odřezaná hlava byly nalezeny na místě útoku. Z prvních výsledků vyšetřování podle agentury AFP vyplývá, že selfie s odříznutou hlavou oběti zaslal prostřednictvím mobilní aplikace WhatsApp na kanadské telefonní číslo.

Pětatřicetiletý Yassin Salhi v pátek dodávkou zaútočil na sklad americké společnosti na výrobu technických a průmyslových plynů Air Products v průmyslové zóně Saint-Quentin-Fallavier asi 30 kilometrů jižně od Lyonu. Samotný atentát se obešel bez obětí na životech, ale na místě se našla odříznutá lidská hlava a islámské nápisy. Obětí s uříznutou hlavou byl Sahliho 54letý zaměstnavatel, jeden z místních podnikatelů.

Salhi se k vraždě přiznal, uvedl dnes podle AFP zdroj obeznámený s vyšetřováním. Podezřelý rovněž poodhalil základní informace o okolnostech vraždy, dodal zdroj bez dalších podrobností.

Podle informací televizní stanice i-Télé se Salhi nepovažuje za teroristu. Na bráně továrny na technické plyny se prý hlásil v pátek v 9:28 a během následujících minut a mimo dosah bezpečnostních kamer pověsil hlavu šéfa na plot a vedle ní umístil dvě vlajky, jednu černou a jednu bílou, s nápisy s vyznáním muslimské víry. V 9:35 pak najel s dodávkou naloženou plynovými bombami do hangáru plného plynových a acetonových lahví.

V sobotu média informovala, že Salhi si pořídil „selfie“ snímek s obětí, který pak poslal nejméně jednomu příjemci. AFP později informovala, že první výsledky vyšetřování naznačují, že muž snímek zaslal na kanadské číslo. Lokalizace příjemce zatím nebyla určena a navíc mohlo jít jen o zprostředkovatele, který měl snímek přeposlat ke konečnému příjemci.

Kanada oznámila, že s francouzskými vyšetřovateli spolupracuje ve snaze vypátrat příjemce obrazové zprávy. Francouzští vyšetřovatelé mezitím zkoumají možnou syrskou stopu. Salhi mezitím podle zdroje AFP v sobotu večer po delším mlčení začal vyšetřovatelům popisovat souběh událostí a dnes má být převezen z Lyonu do sídla protiteroristické policie u Paříže.

Prodloužena byla policejní vazba nejen Salhiho, ale také jeho manželky a sestry, které byly rovněž v pátek zadrženy. Vazba však v případech podezření z terorismu může trvat nanejvýš čtyři dny. Pak musí být podezřelý buď propuštěn, nebo předběžně obviněn a poslán do vazební věznice.

První výsledky pitvy Sahliho šéfa Hervého Cornary zatím nepřinesly poznatky o přesné příčině jeho smrti. Není totiž jasné, zda už byl mrtvý v době oddělování hlavy.

Podle několika zdrojů se Sahli radikalizoval po roce 2000 v Pontarlier na východě Francie, kdy se dostal do styku s konvertitou Frédérikem Jeanem Salvim, řečeným Ali. Ten je podezřelý z příprav atentátů v Indonésii ve spolupráci s radikály z teroristické sítě Al-Káida.

Vlajky s islámskými nápisy u odříznuté hlavy oběti zase připomínají styl Islámského státu (IS), který se ale k francouzskému útoku nepřihlásil.

Sledovaná osoba

Salhi dosud neměl záznam v trestním rejstříku, ale policie jej zařadila mezi sledované osoby v letech 2006 až 2008 pro podezření, že se dal na cestu radikálního islámu. Sahli, jenž má alžírského otce a marockou matku, žil s manželkou a třemi dětmi v přízemí udržovaného obytného domu na lyonském předměstí Saint-Priest, kam se přestěhoval před několika měsíci.

Francouzský premiér Manuel Valls dnes prohlásil, že Francie čelí velké teroristické hrozbě, proti níž bude třeba trvale bojovat. Hovořil také o válce civilizace ohrožené džihádismem proti univerzálním lidským hodnotám. Ujistil přitom, že bezpečnostní opatření přijatá jeho vládou odpovídají hrozbě. Francie je rovněž podle něj připravena posílit bezpečnostní spolupráci s Tuniskem, kde byl rovněž v pátek spáchán atentát s 38 oběťmi.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video