Útok ve Francii: islamista uřízl hlavu svému zaměstnavateli | E15.cz

Útok ve Francii: islamista uřízl hlavu svému zaměstnavateli

ČTK, vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Francouzský islamista zaútočil na průmyslový závod u Lyonu na jihovýchodě země, kde s dodávkou najel do propanbutanových lahví a způsobil explozi. Předtím zavraždil svého zaměstnavatele, kterému uřízl hlavu a pověsil ji na plot objektu s černými vlajkami nechvalně známé extremistické organizace Islámský stát (IS). Policie pachatele krátce poté zadržela. Francouzské úřady hovoří o teroristickém útoku.

Zadrženým údajným útočníkem je 35letý Yassin Sahli, který zatím neměl záznam v trestním rejstříku, ale policie ho zařadila mezi sledované osoby v letech 2006 až 2008 pro podezření, že se dal na cestu radikálního islámu. Pětatřicetiletý Sahli se živí jako řidič a žije na předměstí Lyonu.

Rozhlasová stanice Europe 1 údajně hovořila s jeho manželkou, která řekla, že ráno šel normálně do práce, ale odpoledne se už nevrátil. Tvrdila, že doposud žili se svými třemi dětmi jako normální muslimové. Podle agentury AFP ji policie již zadržela kvůli výslechu společně se sestrou pachatele.

Zabitým je 50letý majitel místní firmy, jejíž dodávku Sahli použil k útoku. V areálu americké společnosti Air Products v obci Saint-Quentin-Fallavier, kde se mohl volně pohybovat, Sahliho zadrželi zasahující hasiči, kteří jej pak předali policii.

Někteří analytici v médiích vyjádřili pochybnosti, zda lze událost skutečně kvalifikovat jako teroristický čin, šlo podle nich možná o kriminální akt osobní msty, který pachatel „okořenil“ módním prostředkem teroristů. Uříznutí hlavy, které extremisté na Blízkém východě a v severní Africe používají zcela běžně, je ve Francii premiérou.

K útoku se již vyjádřil prezident François Hollande, který kvůli incidentu odjel předčasně ze summitu v Bruselu a na odpoledne svolal mimořádné zasedání bezpečnostní rady státu. Po něm oznámil, že zvýšil na tři dny pohotovost kvůli možné teroristické akcí v lyonského regionu na nejvyšší stupeň. Zároveň vyzval národ „k jednotě před terorismem“.

Premiér Manuel Valls krátce po útoku nařídil zvýšenou pohotovost ve všech podobných objektech v kraji. Místo exploze navštívil ministr vnitra Bernard Cazeneuve, podle něhož byl nalezený mrtvý muž „zavražděn a odporně připraven o hlavu“.

Hollande také hovořil s tuniským prezidentem Kaídem Sibsím v souvislosti s dnešním masakrem turistů v této zemi, který si vyžádal skoro tři desítky mrtvých.

Útok u Lyonu oživil obavy, které v zemi vyvolaly lednové útoky tří ozbrojených islamistů, kteří v Paříži zavraždili 17 lidí. Ve Francii platí od té doby zvýšená bezpečnostní opatření, na kterých se v ulicích podílí i armáda. Úřady vypracovaly seznam 1750 lidí, které podezřívají z napojení na islamisty. K dnešnímu útoku se ale nepřihlásila žádná organizace.

V poslední době francouzská policie zatkla několik osob pro podezření, že plánovaly atentáty. Například v dubnu zadržela alžírského studenta, který se prý jménem islámu chystal střílet na Židy na jednom pařížském předměstí.

Útoky islámských teroristů v Evropě v posledních letech
Výběr útoků islámských teroristů v Evropě od útoku v USA 11. září 2001:
11. března 2004 - Po sérii pumových útoků v Madridu zemřelo 191 lidí a na 1500 dalších bylo zraněno. Sedm teroristů, včetně údajného šéfa atentátníků Maročana Džamála Ahmidama, spáchalo sebevraždu v dubnu téhož roku při zátahu policistů na jejich úkryt na předměstí Madridu.
7. července 2005 - Série čtyř bombových útoků v centru Londýna si vyžádala 56 mrtvých a na 700 zraněných; tři bomby explodovaly v metru, čtvrtý výbuch byl v dvoupatrovém autobusu. K útokům se přihlásily dvě islamistické skupiny napojené na teroristickou síť Al-Káida.
31. července 2006 - Na hlavním nádraží v Kolíně nad Rýnem umístili dva muži výbušniny v zavazadlech do regionálních vlaků směřujících do Dortmundu a Koblence. Časové nálože ale selhaly.
4. září 2007 - Německá policie zatkla při razii nedaleko od Kolína nad Rýnem tři členy takzvané Sauerlandské islamistické skupiny, kteří plánovali v roce 2007 útoky na americké vojáky v Německu. Čtvrtý člen skupiny byl dopaden v Turecku. V roce 2010 byli odsouzeni k pěti až dvanácti letům vězení.
1. ledna 2010 - Dánští policisté zmařili pokus muže ze Somálska zabít autora jedné z kontroverzních karikatur proroka Mohameda, dánského kreslíře Kurta Westergaarda.
11. prosince 2010 - Při dvou explozích na nákupní třídě v centru Stockholmu zahynul sebevražedný atentátník, švédský občan arabského původu. V e-mailu zaslaném před činem zdůvodnil své jednání tím, že Švédsko chrání kontroverzního karikaturistu Larse Vilkse a vojensky se angažuje v Afghánistánu.
24. ledna 2011 - Sebevražedný útočník odpálil nálož na moskevském letišti Domodědovo. Při útoku zemřelo 37 lidí a 180 bylo zraněno. Útok se přičítá severokavkazským atentátníkům.
2. března 2011 - Kosovský Albánec v americkém vojenském autobuse na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem zastřelil dva vojáky a další dva vážně zranil.
30. prosince 2013 - Exploze bomb na nádraží a v trolejbusu v ruském Volgogradu si vyžádaly celkem 34 obětí. Atentáty jsou přičítány severokavkazským extremistům.
24. května 2014 - Při střelbě v židovském muzeu v centru Bruselu byli zabiti tři lidé a další člověk utrpěl vážná zranění, kterým později podlehl. Nedlouho po činu byl zadržen útočník, Francouz arabského původu Mehdi Nemmouche.
7. ledna 2015 - Střelba v pařížském sídle satirického týdeníku Charlie Hebdo si vyžádala 12 mrtvých, o den později zahynula při přestřelce jedna policistka, 8. ledna při útoku na obchod s košer potravinami zemřeli další čtyři lidé. Za tři dny zahynulo ve Francii v souvislosti s útoky 17 nevinných lidí a tři pachatelé, které zastřelili zasahující policisté.
15. ledna 2015 - Belgická policie při protiteroristickém zásahu ve městě Verviers zabila dva lidi podezřelé z bezprostřední přípravy teroristického útoku.
14. února 2015 - Při střelbě během debaty o svobodě slova, kterou v Kodani pořádal karikaturista Lars Vilks, zemřel jeden člověk. Následně zaútočil střelec před synagogou v centru dánské metropole, kde zabil druhého člověka. Pravděpodobného útočníka, který se narodil v Dánsku palestinským rodičům, zastřelili při pátrání po pachatelích policisté.
26. června 2015 - Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si vyžádal atentát v průmyslovém závodě u Lyonu na jihovýchodě Francie. Policie už podle médií zatkla muže, který je z útoku podezřelý. Muž podle svědků držel před explozí islamistickou vlajku, na místě se našla oddělená lidská hlava.

Autor: ČTK, vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video