Útok syrské armády má až desítky obětí, údajně útočila chemickými zbraněmi | E15.cz

Útok syrské armády má až desítky obětí, údajně útočila chemickými zbraněmi

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Syrské město Dúmá, které je pod kontrolou radikálů, se údajně v sobotu stalo terčem chemického útoku vládních sil, při němž zahynula čtyřicítka lidí. Podle agentury AFP to sdělili záchranáři z organizace označované jako Bílé přilby. Podobně se vyjádřila i Syrsko-americká zdravotnická společnost (SAMS). Syrská státní média nicméně popřela, že by vládní vojska použila chemické zbraně, a podobně vinu syrské armády popřelo spojenecké Rusko. Papež František útok označil za neospravedlnitelné použití vyhlazovacích prostředků.

Rebelové ve městě Dúmá ve východní Ghútě jsou podle Damašku na pokraji kolapsu a šíří falešné zprávy. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že sobotní útoky na Dúmu si vyžádaly životy 80 lidí a z nich polovina se udusila po zasažení chemikálií. Organizace ale není schopna "potvrdit, či vyloučit" obvinění z použití chemických zbraní syrskou armádou.

Záchranáři z organizace Bílé přilby uvedli, že v domech a krytech se udusily celé rodiny. Podle ní je obětí víc než 40. Aktivisté zveřejnili videa, na nichž je vidět lidská těla s pěnou u úst. Nezávisle ale pravost snímků nelze ověřit.

Americké ministerstvo zahraničí označilo zprávy o množství obětí údajného útoku chemickými zbraněmi za děsivé. Pokud se prokáže pravdivost těchto informací, budou Spojené státy požadovat odpověď mezinárodního společenství. Pokud byly skutečně použity chemické látky, měla by se podle ministerstva klást vina Rusku.

Prezident Donald Trump útok odsoudil a kritizoval ruského prezidenta Vladimira Putina za podporu syrského prezidenta, jehož označil za "zvíře Asada". Podle Trumpa musí Bašár Asad za útok zaplatit. Šéf Bílého domu akci označil za "nesmyslný útok s množstvím mrtvých žen a dětí".

České ministerstvo zahraničí je zprávami o Dúmě znepokojeno. Uvedlo, že používání chemických zbraní dlouhodobě odsuzuje a že v případě, že se útok potvrdí, očekává koordinovanou akci EU a mezinárodního společenství.

Turecké ministerstvo zahraničí útok odsoudilo. Podle něj padá velké podezření na syrský režim, který "opět nevzal ohled" na mezinárodní dohody zakazující chemické zbraně. Generální tajemník OSN António Guterres vyzval k zastavení bojů v Sýrii. Přiznal, že OSN není schopná zprávy o chemickém útoku ověřit, ale pokud se potvrdí, je nutné okolnosti vyšetřit.

Generál ruské armády Jurij Jevtušenko zprávy o použití chemických zbraní v Sýrii popřel. Rusko je podle něj připraveno "okamžitě po osvobození Dúmy vyslat své specialisty na ochranu proti radiaci a chemickým i biologickým látkám". Získají prý vzorky, které potvrdí, že zprávy o nasazení chemických zbraní jsou vymyšlené. Podle Jevtušenka se některé západní země snaží zabránit operaci, jejímž cílem je vytlačit rebely z Džajš al-Islám z Dúmy, a z toho důvodu využívají téma chemických zbraní.

Papež František na závěr nedělní mše na Svatopetrském náměstí řekl, že "neexistuje dobrá nebo špatná válka". "Naprosto nic ale nemůže omluvit použití takových vyhlazovacích nástrojů proti bezbranným lidem," řekl ke zprávě o chemickém útoku. Vyzval armády i politiky, aby změnili prostředky a vydali se cestou vyjednávání.

Syrská armáda, která má podporu Ruska, se snaží z Dúmy vytlačit radikály z Džajš al-Islám. V neděli se podařilo dohodnout jejich evakuaci, která má začít do 48 hodin.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video