V boji proti Islámskému státu se můžeme spojit i s Asadem, říká Francie | E15.cz

V boji proti Islámskému státu se můžeme spojit i s Asadem, říká Francie

Bašár Asad
Bašár Asad
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vojska věrná režimu syrského prezidenta Bašára Asada by se mohla zapojit do koalice bojující proti radikální organizaci Islámský stát (IS). V rozhovoru poskytnutém rozhlasové stanici RTL to uvedl francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius. Paříž podle něj ale i nadále trvá na tom, že Asad musí odstoupit.

Boj s IS se dá podle Fabiuse vést dvěma způsoby: bombardováním a zásahem pozemnímch sil, „které však nemohou být naše, ale mohou být silami Svobodné syrské armády, arabských sunnitů a třeba i (syrského) režimu“. Na osvobození Sýrie od radikálních islamistů by se podle Fabiuse měli podílet rovněž místní Kurdové.

Francouzská vláda donedávna kategoricky vylučovala spolupráci s Asadovým režimem. Po teroristických útocích z 13. listopadu se ale Paříž pokouší vytvořit co nejširší mezinárodní koalici pro boj proti Islámskému státu, který se přihlásil k odpovědnosti za atentáty.

Asad prý nemůže být budoucností Sýrie

„Pokud chceme směřovat ke svobodné a jednotné Sýrii, nemůže to být Asad, který má na svědomí smrt 300 tisíc lidí a miliony uprchlíků, kdo ji povede,“ uvedl rovněž Fabius. „Asad nemůže být budoucností svého lidu,“ dodal francouzský šéfdiplomat.

Francouzský prezident François Hollande tento týden jednal o vytvoření koalice proti IS, boji s terorismem a válce v Sýrii s britským premiérem Davidem Cameronem, americkým prezidentem Barackem Obamou, německou kancléřkou Angelou Merkelovou, italským premiérem Matteem Renzim a ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Například německá vláda už ve čtvrtek na základě jednání slíbila pomoci Francii v Sýrii vysláním průzkumných letounů typu Tornado.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video