V Británii začala kampaň pro odchod z EU, za sebou má významné dárce | E15.cz

V Británii začala kampaň pro odchod z EU, za sebou má významné dárce

Londýn
Londýn
• 
ZDROJ: Martin Pinkas/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V Británii dnes začala oficiálně už druhá kampaň za hlasování pro odchod země z Evropské unie v referendu, které konzervativní premiér David Cameron slíbil do konce roku 2017. Kampaň, jež zahrnuje protievropské zástupce různých stran a která má podle BBC podporu i některých významných dárců, se jmenuje Vote Leave (Hlasuj pro odchod).

Do nové kampaně se zapojili někteří významní podnikatelé, vládní konzervativci i opoziční labouristé. Kromě jiných ji bude financovat i bývalý pokladník Konzervativní strany Peter Cruddas, jeden z hlavních dárců Labouristické strany John Mills a podnikatel Stuart Wheeler, blízký protievropské straně UKIP. Ta usiluje o vystoupení Británie z EU a vyhrála v Británii květnové volby do Evropského parlamentu.

„Chci vidět kampaň, jež v Británii spojí všechny lidi, kteří chtějí vrátit kontrolu nad zákony naší země britskému parlamentu,“ prohlásila labouristická poslankyně a účastnice kampaně Vote Leave Kate Hoeyová. Ta je zároveň spolupředsedkyní euroskeptické skupiny Labour Leave.

Za takzvaný Brexit, tedy odchod Británie z Evropské unie, se začala nedávno zasazovat už kampaň skupiny Leave.EU (Opustit.EU), od které se očekávají i tvrdé výroky proti přistěhovalectví. Zapojil se do ní předseda parlamentní Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage, který je znám svou xenofobní rétorikou.

Peníze na prvním místě

Ústředním bodem v debatě před referendem podle BBC bude, zda členství je, nebo není pro Británii ekonomicky výhodné. Většina zástupců labouristů, liberálních demokratů a podnikatelské sféry je přesvědčena, že členství přináší Británii více peněz, než kolik jich země v souvislosti se svým členstvím v Evropské unii vydává.

Cameron zatím termín referenda nestanovil a nedávno řekl, že s tím nebude spěchat. Prý chce dát co nejvíce času evropským partnerům, které přesvědčuje o potřebě zavést v Evropské unii některé reformy a pozměnit podmínky britského členství. Těmito změnami mnozí Britové podmiňují setrvání země v unii. I premiér podle BBC řekl, že povede kampaň za setrvání Británie v Evropské unii, pokud získá jím požadované reformy.

Cameron dnes večer bude o těchto otázkách opět jednat s kancléřkou Angelou Merkelouvou při její návštěvě Londýna.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video