V čele Euroskupiny nahradil Junckera neznámý Nizozemec Dijsselbloem | E15.cz

V čele Euroskupiny nahradil Junckera neznámý Nizozemec Dijsselbloem

Jeroen Dijsselbloem
Jeroen Dijsselbloem
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministři financí eurozóny zvolili do svého čela Nizozemce Jeroena Dijsselbloema (46). Ten nahradí dosavadního šéfa Euroskupiny Jeana-Clauda Junckera (58). Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na jednoho z úředníků eurozóny.

Dijsselbloem se loni v listopadu stal nizozemským ministrem financí a již v prosinci ho za příštího šéfa Euroskupiny neformálně vybral summit Evropské unie. Euroskupinu tvoří ministři financí eurozóny.

Nového šéfa Euroskupiny nyní čeká velká výzva, pomoci dovést 17 členských zemí eurozóny zpět k finanční stabilitě. Mezi jeho první důležité kroky bude patřit dokončení dohody o pomoci pro Kypr, které již bylo několikrát odloženo kvůli neshodě ohledně podmínek dohody. Kypr usiluje o záchranný úvěr 17 miliard eur (453 miliard Kč), což je částka odpovídající téměř ročnímu hrubému domácímu produktu země.

Dijsselbloem v posledním desetiletí byl poslancem za středově levicovou Stranu práce. Jeho kandidatura byla velkým překvapením, protože nemá dostatek zkušeností. Ukázal se však být kompromisním kandidátem pro hlavní evropské politické skupiny i ekonomicky silnější a slabší země.

Odcházející prezident Euroskupiny Juncker, který je rovněž lucemburským premiérem, měl v posledních třech letech na starosti hlavně zabránit rozpadu eurozóny a zrušení eura - měny, kterou používá 330 milionů lidí. Juncker zastával funkci osm let a nyní uvedl, že se mu odchodem z funkce ulevilo.

Prostřednictvím Euroskupiny se vlády členských zemí eurozóny snaží formulovat společný postoj vůči důležitým otázkám, v posledních letech hlavně vůči dluhové krizi. Předsedové Euroskupiny jsou voleni na 2,5 roku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video