V Donbasu má dnes začít stahování těžkých zbraní | E15.cz

V Donbasu má dnes začít stahování těžkých zbraní

V Donbasu má dnes začít stahování těžkých zbraní
ukrajinští vojáci
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK
pav

Ukrajinská armáda a proruští separatisté v noci na dnešek podepsali dohodu o odsunu těžkých zbraní z frontové linie, stahování začne oficiálně ještě dnes. S odvoláním na vedení ukrajinských sil a ruského generála Alexandra Lencova, který jednání s povstalci zprostředkovává, to napsaly list Ukrajinska pravda a agentura TASS.

Povstalci dohodu potvrdili, odsun by podle nich měl být dokončen do dvou týdnů. Podle TASSu se nyní odsun připravuje, fakticky by měl začít až v úterý 24. února. Stažení těžkých zbraní je jednou z podmínek mírových dohod z Minsku, další z nich je mimo jiné i výměna zajatců. V sobotu si obě znesvářené strany vyměnily na 200 zajatých.

„Ruský představitel společného střediska Alexandr Lencov podepsal se (šéfem doněckých vzbouřenců Alexandrem) Zacharčenkem a předtím s (vůdcem luhanských vzbouřenců Igorem) Plotnickým dokument o stažení těžkých zbraní,“ citovala agentura TASS zástupce ukrajinských ozbrojených sil Petra Kanonyka.

Příměří prosazuje také společné koordinační středisko

Kanonyk stejně jako Lencov působí ve Společném kontrolním a koordinačním středisku (JCCC) třístranné kontaktní skupiny, ve které jsou zastoupeny Rusko, Ukrajina a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). JCCC má pomoci s prosazováním příměří. „Hodina H je 22. února,“ dodal Kanonyk.

„Plán by podepsán v noci. Začne se dnes a na stažení těžkých zbraní jsou dva týdny,“ citoval Reuters mluvčího povstaleckých vojsk Eduarda Basurina.

Ukrajinská armáda podle TASS odsune těžké zbraně ze současné linie dotyku, zatímco luhanští a doněčtí separatisté stáhnou dělostřelectvo a těžké palebné systémy z frontové linie podle minského memoranda z 19. září 2014. Tuto podobu odsunu určuje nově uzavřená dohoda k podmínkám prosazení minských dohod, která byla podepsána před zhruba týdnem v běloruské metropoli.

Basurin dal podle Interfaxu na vědomí, že z okolí Doněcka stahování nezačne do té doby, než armáda skončí s ostřelováním. „Ale to odsun těžkých zbraní neovlivní. Prostě se budou stahovat na jiných místech“ dodal s tím, že stahování bude uskutečněno po jednotlivých sektorech.

Z porušování příměří se nadále vzájemně obviňují armáda i povstalci. Kyjev uvedl, že v noci na dnešek povstalci za pomoci dělostřelectva a minometů provedli celkem dvanáct útoků na vojenské pozice. Největší střety se odehrály u obce Pisky v těsném sousedství Doněcka a na mariupolském předměstí Šyrokyne, uvedla armáda na Facebooku. Separatisté zase tvrdí, že vojsko ostřelovalo část Doněcka.

OBSE v sobotu oznámila, že před týdnem vyzvala armádu i povstalce, aby předložili seznam svých těžkých zbraní, trasy jejich plánovaného stahování a místo jejich následného uskladnění. Soupis ale dosud podle OBSE žádná ze stran nedodala.

Obě strany si vyměnily zajatce

Ukrajinská armáda a separatisté z Luhanské oblasti si mezitím v sobotu večer vyměnili zajatce v rámci plnění podmínek příměří dohodnutého minulý týden v Minsku. Podle ukrajinských a ruských zdrojů bylo propuštěno 139 ukrajinských vojáků a 52 povstaleckých ozbrojenců.

Celkem se uskutečnily dvě předávky. Jedna z nich se uskutečnila ve vesnici Jolobok na frontové linii v Luhanské oblasti a druhá v Doněcké oblasti. Jde o největší výměnu zajatců od začátku roku. Minská dohoda zavazuje obě strany k výměně všech zadržovaných zajatců a rukojmích.

Boje na východě Ukrajiny trvají přes deset měsíců
2014

6. dubna - V potyčky s policií, okupaci správních budov a v boje mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty přerostly demonstrace proruských radikálů v Doněcku, Luhansku, Dněpropetrovsku a Charkově na východě Ukrajiny. Následující den separatisté v Doněcku vyhlásili vlastní republiku.
13. dubna - Kyjev zahájil na východní Ukrajině „rozsáhlou protiteroristickou operaci“ na obranu před ruskou agresí.
26. - 27. května 2014 - Takzvaná první bitva o doněcké letiště si vyžádala mezi separatisty až padesát mrtvých. Terminál i ranveje se dostaly pod kontrolu ukrajinských vojáků.
5. července - Ukrajinské síly vyhnaly separatisty ze Slavjansku, hlavní bašty povstalců a symbolu jejich boje.
17. července - V oblasti kontrolované separatisty se zřítil malajsijský Boeing 777 s 298 lidmi na palubě, nikdo nepřežil; letoun byl zřejmě sestřelen protiletadlovou raketou; většina z obětí byli Nizozemci; ukrajinská armáda a proruští povstalci se vzájemně obviňují ze sestřelení stroje.
25. srpna - Povstalci zahájili protiofenzivu.
28. srpna - Kyjev potvrdil pád města Novoazovsk i dalších obcí na jihovýchodě Ukrajiny, které prý dobyly kolony ruských vojáků.
2. září - Po třech týdnech tvrdých bojů se dostalo pod kontrolu povstalců strategické město Ilovajsk. V bojích o toto město zahynuly tři stovky ukrajinských vojáků, další byli zajati. Kvůli bitvě odstoupil ukrajinský ministr obrany Valerij Heletej.
5. září - Na východní Ukrajině začalo od 17 hodin našeho času platit příměří, na kterém se o několik hodin dříve v Minsku dohodli zástupci Kyjeva a separatistů. Příměří bylo od počátku porušováno.
9. prosince - Na východě Ukrajiny začalo platit jednodenní příměří, k němuž se 4. prosince zavázaly obě bojující strany.
2015

13. ledna - Ukrajinský prezident Petro Porošenko vyhlásil již čtvrtou mobilizaci. Stalo se tak krátce po krvavém incidentu, při němž při raketovém útoku na linkový autobus jižně od Doněcku zahynulo 13 lidí.
19. ledna - Pod palbou separatistů se ocitlo Debalceve. Obklíčené město, v němž sídlí asi pětitisícová ukrajinská posádka, je strategickým dopravním uzlem na trase Doněck-Luhansk, který zůstával mezi oblastmi ovládanými povstalci v rukou ukrajinské armády.
22. ledna - Po třech měsících takzvané druhé bitvy o doněcké letiště ukrajinská armáda vzdala obranu toho objektu.
24. ledna - Povstalci zahájili ofenzivu na jihoukrajinský Mariupol, který se stal místem bojů již několikrát v minulosti.
2. února - Doněčtí povstalci vyhlásili všeobecnou mobilizaci; povoláno do zbraně mělo být až 100 tisíc lidí.
11.-12. února - V Minsku se nejvyšší představitelé Ruska, Ukrajiny, Francie a Německa Vladimir Putin, Petro Porošenko, François Hollande a Angela Merkelová dohodli na příměří na východě Ukrajiny od 15. února 00:00 místního času (sobota 14. února 23 hodin našeho času). Boje ale i po tomto termínu pokračovaly.
18. února - Ukrajinské jednotky dostaly rozkaz vyklidit obklíčené Debalceve.
19. února - Ukrajinská Rada národní bezpečnosti a obrany (SNBO) schválila návrh prezidenta Petra Porošenka pozvat do země mezinárodní mírové jednotky. Ještě předtím by Kyjev rád požádal o vyslání policejních sil EU, což ale Evropská komise v pátek odmítla.
21. února - Ukrajinská armáda a proruští separatisté si vyměnili na 200 zajatců v rámci plnění podmínek příměří dohodnutého minulý týden v Minsku.
22. února - Ukrajinská armáda a proruští separatisté podepsali dohodu o odsunu těžkých zbraní z frontové linie.

Autor: ČTK, pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!