V Íránu havarovalo letadlo, nikdo nepřežil | E15.cz

V Íránu se zřítilo letadlo, zemřelo 65 cestujících

V Íránu se zřítilo letadlo, zemřelo 65 cestujících
ATR-72 Iran Aseman Airlines
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK, mit

Íránské dopravní letadlo s 65 lidmi na palubě se dnes za mlhy zřítilo v horách na jihozápadě země. S odvoláním na záchranné složky o tom informovala íránská média. Podle mluvčího společnosti Iran Aseman Airlines, které letoun patří, zatím není možné s jistotou potvrdit, že havárii nikdo nepřežil. Záchranáři totiž trosky stroje zatím nenašli. Dříve přitom v íránské televizi tvrdil, že neštěstí nikdo nepřežil. Íránské úřady se zatím k nehodě nevyjádřily.

Stroj ATR-72 letící na vnitrostátní lince mířil z metropole Teheránu do města Jásúdž na jihozápadě Íránu. Podle íránských médii zmizel z radarů zhruba 50 minut po startu z mezinárodního letiště Mehrábád v Teheránu. Letadlo podle médií narazilo do hory Dinar v pohoří Zagros, asi 22 kilometrů od města Jásúdž. Na místo byly vyslány záchranářské týmy a oddíly íránského Červeného půlměsíce.

"Stále jsme se nedostali k místu havárie, takže v tuto chvíli nemůžeme s jistotou potvrdit, že všichni cestující na palubě letadla zahynuli," uvedl podle agentury AFP mluvčí aerolinek Aseman. Dodal přitom, že na palubě letounu se nacházelo 60 cestujících, včetně jednoho dítěte, a pět členů posádky.

Práci záchranářů komplikuje počasí a těžký horský terén. V místě neštěstí bylo podle médií špatné počasí, zejména mlha. Zpravodajský sever BBC uvedl, že právě kvůli mlze nemohl v místě přistát záchranný vrtulník.

Pád letadla v Rusku byl prý bleskový. Mluví se také o explozi trhaviny

Polosoukromá společnost Iran Aseman Airlines je třetí největší íránskou aerolinkou co do počtu vlastněných letadel. Zajišťuje především vnitrostátní dopravu, ale i některé mezinárodní lety. Podle agentury DPA přidala nedávno Evropská komise firmu Iran Aseman Airlines kvůli stavu jejích letadel na černou listinu aerolinek, které do zemí EU létat nesmějí.

Aerolinky Aseman mají na svém kontě již dvě havárie svých letadel. V roce 1994 se poblíž íránského města Natanz zřítil stroj F-28 s 66 lidmi na palubě a v srpnu 2008 pak letadlo Boing 737 s 74 lidmi na palubě havaroval v Kyrgyzstánu. V obou případech neštěstí nikdo nepřežil.

Na technickém stavu íránských dopravních letadel se podepsaly dlouholeté mezinárodní sankce, k leteckým nehodám tak v Íránu podle agentury AP dochází pravidelně. Stroje ART-72, který se dnes zřítil, byl vyroben v roce 1993.

ATR 72
 ATR 72 je italsko-francouzský turbovrtulový letoun určený pro regionální tratě, vznikl jako prodloužená verze menšího ATR 42. K prvním zákazníkům se stroj dostal ke konci 80. let, od té doby však prošel řadou modernizací. Na palubu stroje se vejde až 74 cestujících. Celkem osm strojů využívají také České aerolinie, z toho pět právě ve verzi ATR 72. 


Polský letoun s Kaczyńským havaroval kvůli chybě pilota, ne atentátu, vyplývá ze znaleckých závěrů

Autor: ČTK, mit
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!