Velmoci podpoří výjimku z embraga, chtějí vyzbrojit Libyi

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: CTK

Světové velmoci jsou ochotny podpořit výjimku z embarga a vyzbrojit libyjskou vládu národní jednotky, aby mohla bojovat s radikálními islamistickými skupinami na svém území včetně organizace Islámský stát (IS). V závěrečném usnesení se na tom shodli účastníci konference o situaci v severoafrické zemi.

Zbrojní embargo na Libyi uvalila Organizace spojených národů v roce 2011, kdy v zemi v rámci takzvaného arabského jara vypukly lidové protesty proti autoritářskému režimu Muammara Kaddáfího.

Závěrečné usnesení konference ve Vídni podepsalo všech pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN a 15 dalších zemí, například Německo či Itálie. Podle jeho textu jsou země připraveny podpořit žádost libyjské vlády o udělení výjimky ze zbrojního embarga, kterou podá k sankční komisi OSN.

Klíčovou otázkou je, zda Libye zůstane místem, kde se dál šíří terorismus, pašeráctví lidí a nestabilita, nebo zda jsme schopni pomocí vlády národní jednoty dosáhnout stability

Cílem konference bylo podpořit vládu národní jednoty premiéra Fáize Sarrádže, která vznikla na počátku tohoto roku na základě jednání znepřátelených stran zprostředkovaných OSN.

„Klíčovou otázkou je, zda Libye zůstane místem, kde se dál šíří terorismus, pašeráctví lidí a nestabilita, nebo zda jsme schopni pomocí vlády národní jednoty dosáhnout stability,“ uvedl již před jednáním německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Mnoho zemí je podle něj ochotno Libyi pomoci také při obnově struktur pobřežní stráže, která by pomáhala zabránit migrantům v nebezpečné cestě před Středozemní moře do Evropy.

Libye se propadla do chaosu po pádu režimu dlouholetého diktátora Muammara Kaddáfího, kterého svrhla lidová revoluce na počátku roku 2011. Na jejím území se postupně vytvořila dvě mocenská centra: Islamisté ovládali západ země z Tripolisu, mezinárodně uznávaná vláda Abdalláha Sáního a parlament kontrolovaly východ z Tobrúku. Chaosu v zemi využila řada milicí a islamistických skupin včetně organizace Islámský stát, která ovládá území kolem severolibyjské Syrty.