Venezuela zastavila teroristický útok, prohlásil Maduro. V zemi dál pokračují nepokoje | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Venezuela zastavila teroristický útok, prohlásil Maduro. V zemi dál pokračují nepokoje

ČTK

Venezuelský socialistický prezident Nicolás Maduro v televizním projevu prohlásil, že armáda v neděli odrazila "teroristický útok" proti vojenské základně na severu země, kde podle něj dva útočníci byli zabiti a osm zajato. Boj podle něj trval okolo tří hodin. Zajat byl důstojník-dezertér a sedm civilistů; všichni podle prezidenta poskytují vyšetřovatelům informace.

V kasárnách na předměstí třetího největšího města země Valencie, které leží asi 180 kilometrů na západ od Caracasu, skupina vojáků a civilistů pod vedením bývalého kapitána v neděli vyhlásila rebelii proti vládě prezidenta Madura. Vzpouru ale vláda potlačila.

"Vyhlašujeme legitimní rebelii a stojíme při statečném lidu Venezuely, neuznáváme vražednou tyranii Nicoláse Madura," uvedl lídr skupiny, kapitán Juan Caguaripano v prohlášením zveřejněném na sociálních sítích. Se skupinou asi dvaceti ozbrojenců v uniformách za zády dodal, že cílem vzpoury je obnovení ústavního pořádku s cílem zachránit zemi před naprostým zničením.

Vojáci na severu Venezuely vyhlásili rebelii, vláda nepokoje násilně potlačila

Místopředseda vládní socialistické strany Diosdado Cabello po zveřejnění videa oznámil, že ve Valencii došlo k "teroristickému útoku" na kasárna. Posléze uvedl, že vzpoura "teroristů" v Naguanagua, která tvoří s Valencií městskou aglomeraci, byla potlačena. Úřady později oznámily, že zemřel jeden člověk a druhý byl vážně zraněn. Z Madurova televizního projevu vyplynulo, že o život přišli dva civilisté.

Situace na místě podle reportéra agentury AFP zůstává napjatá, kasárna střeží obrněná vozidla a ozbrojené hlídky i přelétající vrtulníky.

V okolí města desítky demonstrantů postavily barikády, ale rozehnali je příslušníci Národní gardy za pomoci slzného plynu a gumových projektilů.

Ministr obrany Vladimir Padrino uvedl, že zajatci se doznali, že je zverbovali "stoupenci krajní pravice, kteří jsou ve styku s cizími vládami". Potvrdil také, že bezpečnostní síly stále pátrají po "části skupiny, které se podařilo zmocnit se několika zbraní".

Venezuelu čekají zásadní volby. O co jde ve sporu mezi prezidentem Madurem a opozicí?

Generál Jesús Suarez Chourio, který velí ozbrojeným silám, prohlásil, že operaci "financovala pravice, financovalo ji severoamerické impérium", tedy Spojené státy.

Místopředseda vládní strany Cabello na twitteru ujistil, že u vojenských jednotek v zemi "vládne naprosto normální situace".

Silná venezuelská armáda představuje hlavní oporu režimu a až dosud zůstává hluchá k výzvám opozice, aby se k ní přidala, poznamenala agentura AFP.

Španělský list El País napsal, že na kapitána Caguaripana je od roku 2014 vydán zatykač kvůli účasti na plánu svrhnout prezidenta Madura.

Kapitán v prohlášení vyzval všechny vojáky a policisty země, aby se připojili k jeho skupině, která podporuje parlament. Ten vzešel z voleb v prosinci 2015 a většinu v něm má opozice. Práci poslanců ale od té doby blokuje nejvyšší soud nakloněný prezidentovi.

Akcie, měny & názory Jaroslava Bukovského: Venezuelský zázrak

Vzpoura přišla den poté, co nové Ústavodárné shromáždění odvolalo generální prokurátorku Luisu Ortegovou, kritizující vládu prezidenta Madura. Toto shromáždění vzešlo z voleb, které bojkotovala opozice a které jako nedemokratické a neústavní označila řada států, včetně USA.

Ve Venezuele už od dubna trvají téměř každodenní protesty proti vládě, kterou opozice viní z ekonomické a politické krize. Demonstrace, proti nimž tvrdě zasahuje policie, si vyžádaly už 125 obětí. Asi 4500 lidí bylo od začátku protestů zatčeno, tisícovka z nich zůstává ve vazbě.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!