Vietnam evakuuje desetitisíce lidí, k pevnině se blíží tajfun Tembin | E15.cz

Vietnam evakuuje desetitisíce lidí, k pevnině se blíží tajfun Tembin

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Vietnamské úřady zahájily rozsáhlou evakuaci obyvatel nízko položených oblastí podél jižního pobřeží země. Činí tak kvůli tajfunu Tembin, který by měl Vietnam zasáhnout v pozdních večerních hodinách místního času.

Počet evakuovaných by mohl podle agentury Reuters přesáhnout jeden milion. Tajfun v uplynulých dnech trápil Filipíny, kde si podle nejnovější bilance vyžádal 240 mrtvých a 107 pohřešovaných, uvedla agentura AFP.

Vietnamský úřad pro předcházení katastrofám oznámil, že do bezpečí bylo přemístěno již 74 tisíc lidí. Úřady 15 provincií a měst jsou připraveny přesunout další více než milion osob.

Vietnamská vláda rovněž vyzvala k zabezpečení ropných plošin. "Pokud to bude nutné, ropné plošiny budou uzavřeny a dělníci odvoláni," uvedl podle webových stránek vietnamské vlády premiér Nguyen Xuan Phuc. Posádky asi 62 tisíc rybářských člunů vláda varovala, aby nevyplouvaly na moře. Ve vietnamské obchodní metropoli Ho Či Minově Městě byly preventivně uzavřeny školy.

V neděli tajfun Tembin udeřil na Spratleyho ostrovy, které leží v Jihočínském moři ve sporné oblasti, na niž si dělá nároky několik zemí, včetně Vietnamu a Číny. Žádné oběti ani zranění nebyli hlášeni.

Tembin bude 16. velkou bouří, která letos Vietnam postihne. Bouře a další přírodní katastrofy si letos podle oficiálních údajů citovaných agenturou Reuters vyžádaly ve Vietnamu 390 mrtvých či pohřešovaných.

Na Filipínách tajfun Tembin způsobil záplavy a sesuvy půdy. Záchranáři se stále do některých odlehlých regionů nedostali, plný rozsah neštěstí tak zatím není znám. Šéf místní agentury pro řešení přírodních katastrof Manuel Luis Ochotorena očekává, že počet obětí na Filipínách se ještě zvýší.

Tropická bouře Tembin udeřila na ostrov Mindanao na jihu Filipín v pátek večer a podle úřadů mnoho lidí nebralo vážně výzvy, aby odešli z pobřežních oblastí a říčních břehů. Mnozí skončili v přívalu vody a bahna. Až 70 tisíc osob se kvůli bouři na převážně křesťanských Filipínách ocitlo na vánoční svátky bez střechy nad hlavou. Bouře později zesílila na tajfun.

Některé filipínské vesnice sesuvy úplně srovnaly se zemí. Kromě obce Dalama, o níž psala média již dříve, jde také o pobřežní vesnici Anungan v provincii Zamboanga, kterou zasypal příval kamení, zpřelámaných kmenů stromů a bahna. "Jen mešita zůstala stát," prohlásil zdravotnický pracovník Arturo Simbajon z ostrova Mindanao, kde žije početná muslimská menšina. "Lidé sledovali stoupající hladinu moře, ale nečekali, že je voda překvapí z druhé strany," dodal.

"Mnoho oblastí v provincii Zamboanga je stále bez proudu a bez telekomunikačního spojení, některá města jsou odříznuta od okolního světa v důsledku zřícení mostů, záplav a sesuvů," uvedl šéf agentury pro řešení přírodních katastrof.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video