Vir poslal Ameriku do recese. Podnikatelská aktivita v USA klesla na rekordní minimum | E15.cz

Vir poslal Ameriku do recese. Podnikatelská aktivita v USA klesla na rekordní minimum

ČTK

Podnikatelská aktivita ve Spojených státech klesla v březnu na rekordní minimum. Ve své předběžné zprávě to uvedla konzultační společnost IHS Markit. Pandemie způsobená koronavirem utlumila aktivitu jak ve zpracovatelském sektoru, tak v sektoru služeb.

Výsledky průzkumu IHS Markit posilují očekávání analytiků, že americká ekonomika už je v recesi, píše agentura Reuters. 

Souhrnný index podnikatelské aktivity, který je považován za spolehlivý ukazatel zdraví ekonomiky, se pro tento měsíc snížil na rekordní minimum 40,5 bodu z únorových 49,6 bodu. Sestoupil také hluboko pod klíčovou padesátibodovou hranici, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.

Průzkum se uskutečnil mezi 12. a 23. březnem. Od minulého týdne guvernéři nejméně 18 amerických států, které se na celkové populaci země podílejí téměř polovinou, vydali nařízení, aby občané zůstávali doma, vyjma nutných cest od obchodu, lékárny, na čerpací stanici nebo k lékaři. Přerušeny jsou rovněž podnikatelské aktivity, které nejsou považovány za nezbytné.

Nařízení zůstat doma výrazně zasáhlo sektor služeb. Index nákupních manažerů pro toto odvětví se propadl na rekordní minimum 39,1 bodu z únorových 49,4 bodu, a zaznamenal tak nejvýraznější měsíční propad od října 2009. Analytici čekali pokles indexu na 42 bodů.

Ve zpracovatelském sektoru některé firmy zůstaly v provozu, jiné ale zavřely. Odvětví má problémy hlavně kvůli narušení dodavatelských řetězců. Jeho propad ale není tak výrazný, index klesl na 49,2 z 50,7 bodu v únoru. Dílčí ukazatel nových zakázek se ale dostal také pod 50 bodů.

„Průzkum upozorňuje, jak je pravděpodobné, že Spojené státy už jsou v recesi, která se nevyhnutelně dál prohloubí,“ řekl podle agentury Reuters hlavní ekonom IHS Markit Chris Williamson.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.