Vkusno i točka, ruská kopie McDonald's, chce do Kazachstánu | E15.cz

Vkusno i točka, ruská kopie McDonald’s, chce expandovat do Kazachstánu

Pavla Palaščáková

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Ruský řetězec rychlého občerstvení Vkusno i točka, v překladu Chutně a tečka, usiluje o expanzi do Kazachstánu. Síť restaurací, která původně patřila McDonald’s, chce využít toho, že se americký gigant počátkem ledna stáhl i z této středoasijské země. Není však jisté, že uspěje.

Řetězec už požádal v Kazachstánu o registraci ochranné známky. „Žádosti o registraci jsou ve fázi posuzování,“ uvedlo kazašské ministerstvo spravedlnosti podle The Moscow Times. McDonald’s na začátku ledna svůj odchod z Kazachstánu po pouhých šesti letech zdůvodnil tím, že nemůže najít náhradu za dodávky ruského masa. Místnímu franšízantovi totiž zakázal odebírat maso od ruských dodavatelů.

Už počátkem měsíce některá média informovala, že by se 24 restaurací v Kazachstánu mohlo otevřít znovu pod novou značkou. Asset Mašanov, šéf firmy Food Solutions KZ, která restaurace McDonald’s v Kazachstánu řídila, však tehdy uvedl, že nemá žádné plány s ruskou sítí.

VIDEO: Rok 1990 a první McDonald’s v Moskvě

Video se připravuje ...

„Vkusno i točka je ruský řetězec. U nás se tomu tak říkat nemůže, dokud se z toho nestane ruský řetězec. Nezvažujeme, že z toho bude ruský řetězec,“ řekl novinářům s tím, že usiluje o rozvoj lokální značky. Je tak otázka, zda ruská žádost o registraci projde.

Své aktivity v Rusku pozastavil McDonald’s loni v březnu, krátce po invazi sil země na Ukrajinu. V květnu pak své podnikání prodal provozovateli a držiteli provozní licence Alexandru Govorovi. Od června se začaly otevírat pozměněné podniky Vkusno i točka, nyní jich fungují stovky.

V listopadu se v médiích objevily zprávy, že Vkusno i točka nahradí restaurace McDonald’s také v Bělorusku. Autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko ale označil síť restaurací za „náš podnik“. Občerstvení v zemi tak zatím fungují bez loga, ale s novým jídelníčkem, který Bělorusové příliš nepřijali.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery