Vládní strana Gruzínský sen drtivě vyhrála parlamentní volby, bude mít ústavní většinu

Giorgi Margvelašvili

Giorgi Margvelašvili Zdroj: reuters

Vládní strana Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho drtivě vyhrála nedělní druhé kolo parlamentních voleb a podle předběžných výsledků získala v zákonodárném sboru ústavní většinu.

V Gruzii se parlament volí podle smíšeného klíče: ze 150 poslanců se 77 volí poměrným způsobem na základě stranických kandidátek a zbylých 73 většinovým způsobem v jednomandátových okruzích. A právě v 50 z těchto okruhů se rozhodovalo až ve druhém kole 30. října. První kolo hlasování se uskutečnilo již 8. října.

Vládní strana vyhrála ve 48 z 50 jednomandátových okruhů, uvedla dnes předsedkyně ústřední volební komise Tamara Žvanijaová. Celkově bude Gruzínský sen v novém parlamentu disponovat 115 mandáty, což je o dva více než ústavní většina.

Opoziční Sjednocené národní hnutí exprezidenta Michaila Saakašviliho ve sněmovně naopak oslabí: bude mít 27 zákonodárců místo dosavadních 65.

V parlamentu je na základě výsledků z prvního kola zastoupena rovněž Aliance gruzínských patriotů s šesti poslanci. V druhém kole pak v jednom z jednomandátových okruhů byla zvolena nezávislá poslankyně a v dalším kandidát koalice Topadze - průmyslníci, naše vlast.

"Ve druhém kole parlamentních voleb se hlasovalo klidně a svobodně, bez hrubých přešlapů," zdůraznila dnes předsedkyně volební komise.

Opozice po volbách z počátku října odmítla uznat úspěch vládní strany, kterou obvinila z volebních podvodů. Nicméně pozorovatelská mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) zhodnotila volby vcelku pozitivně. Ocenila, že byly konkurenční a dobře zorganizované a základní práva byla celkově respektována, i když na určité nedostatky pozorovatelé poukázali.