Vnitro: Žádosti Ukrajinců o azyl v Česku rostou v řádu desítek | E15.cz

Vnitro: Žádosti Ukrajinců o azyl v Česku rostou v řádu desítek

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Archiv E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ukrajinská krize vyhání ze země čím dál více lidí. Nárůst počtu žádostí ukrajinských občanů o azyl v Česku se v posledních měsících pohybuje řádově v desítkách. Od počátku roku požádalo o azyl v tuzemsku zhruba kolem 250 Ukrajinců.

Zástupkyně ředitele odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Pavla Novotná uvedla, že ministerstvo vnitra ve spolupráci se státy visegrádské čtyřky a takzvaného Salcburského fóra monitoruje situaci, aby bylo připraveno na případnou vlnu uprchlíků.

Česko podle ní naproti tomu nepociťuje tlak migrantů směřujících z jihu přes Itálii, Španělsko nebo Řecko. Je to podle ní dáno hlavně tím, že v tuzemsku neexistuje diaspora, do níž by uprchlíci směřovali, protože se snaží skončit v zemích, kde takovou silnou diasporu mají.

Náporem nelegálních přistěhovalců z Afriky trpí hlavně Itálie. Podle aktuálních informací je pravděpodobné, že celkový počet imigrantů, kteří se letos po moři přeplavili do Itálie, brzy převýší 10 tisíc.

Zástupci ministerstva vnitra přišli členům výboru představit sdělení Evropské komise o návratové politice EU. Komise v něm mimo jiné uvádí, že od roku 2008 se počet zadržených ilegálních migrantů snižuje, a to ze 610 tisíc zadržení v roce 2008 na nynějších zhruba 440 tisíc zadržení.

Přesný důvod poklesu se podle komise dá jen těžko stanovit, ale může za ním stát například hospodářská krize v Evropě, dokonalejší kontroly na vnějších hranicích i zlepšení situace v některých zdrojových zemích.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video