Vojáci zastřelili na pařížském letišti Orly útočníka. Dopaden byl otec a bratr pachatele | E15.cz

Vojáci zastřelili na pařížském letišti Orly útočníka. Dopaden byl otec a bratr pachatele

ilustrační obrázek
ilustrační obrázek
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Patrně islámský extremista přepadl vojenskou hlídku na pařížském letišti Orly. V odbavovací hale jedné vojačce vzal automatickou pušku a ženu začal držet jako rukojmí. 

Zbylí vojáci z hlídky útočníka zastřelili. Informují o tom francouzské sdělovací prostředky, podle kterých pachatel patrně předtím severně od Paříže zranil při silniční kontrole policistu.

Cestující na letišti popsali televizi BFMTV paniku, kterou incident vyvolal. "Vojáci mířili na muže, který naopak mířil sebranou zbraní na ně," řekl jeden z očitých svědků, který se představil jako Dominique. Další muž řekl, že se vojáci snažili muže uklidnit. Pak prý zazněly dva výstřely.

Podle zpravodajské televize France 24 tajné služby útočníka registrovaly jako muslimského radikála. Případ začal vyšetřovat prokurátor specializovaný na teroristickou problematiku.

Incident vyvolal rozsáhlá preventivní bezpečnostní opatření. Cestující a další lidé vyskytující se v letištní hale byli evakuováni kvůli obavám, že pachatel má na místě nějaké komplice nebo svém těle pás s trhavinou. To se ale nepotvrdilo. Evakuováno bylo kolem 3000 lidí.

Letecký provoz na obou terminálech letiště Orly, které slouží hlavně pro vnitrostátní lety a spoje nízkonákladových aerolinek, byl kvůli události přerušen. Některé spoje byly přesměrovány na letiště Charlese de Gaulla. Z Prahy měl podle mluvčí ruzyňského letiště dnes letět do Orly pouze jeden spoj společnosti Transavia, který se kvůli incidentu zdržel.

Francouzská policie uzavřela celý areál letiště Orly a zastavila v něm a jeho bezprostředním okolí veškerou pozemní dopravu.

Halu prohledali policejní pyrotechnici, kteří u pachatele ani jinde nenašli žádné výbušniny. Na místě zasahovali i příslušníci protiteroristické brigády RAID.

Francouzské ministerstvo vnitra oznámilo, že nikdo jiný nebyl při incidentu zraněn. Podle France 24 ale patrně přece jen utrpěla lehké zranění napadená vojačka.

Podle agentury AFP událost souvisí s jiným dnešním incidentem severně od Paříže, při kterém byl při silniční kontrole postřelen policista. Podle všeho ho zranil pachatel z letiště, který uprchl v kradeném autě.

Policie zatkla otce a bratra pachatele

 Francouzská policie zatkla a uvrhla do vazby bratra a otce pachatele útoku na pařížském letišti Orly. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na justiční zdroje.

O útočníkovi vyšetřovací orgány uvádějí, že 39letý Francouz měl za sebou kriminální minulost a v průběhu času se "zradikalizoval". To podle francouzských médií znamená, že se proměnil v extremistického muslima, což se zpravidla stává ve vězení, kde se dostává do styky s jinými radikály. Muž měl za sebou mimo jiné loupežná přepadení a obchod s drogami..

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.