Vojenská přehlídka Moskva: Putin chce vyvolat vlnu vlastenectví | E15.cz

Vojenská přehlídka na Rudém náměstí: Putin chce vyvolat vlnu vlastenectví, soudí pozorovatelé

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

S odkladem vynuceným pandemií koronaviru se uskutečnila tradiční vojenská přehlídka na moskevském Rudém náměstí na počest vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin vybral nový termín s ohledem na historii: před 75 lety se totiž na Rudém náměstí konala přehlídka vítězných sovětských vojsk.

Přehlídky u Kremlu se zúčastnilo více než 14 tisíc vojáků, obdobných akcí po celé zemi celkem 64 tisíc lidí, uvedla agentura Interfax. Kromě jedenácti oddílů v historických uniformách a se zbraněmi z dob druhé světové války se představilo také 234 kusů historické a soudobé vojenské techniky, včetně dvou desítek premiér bojových vozídel ve výbavě ruské armády. Spolu s ruskými vojáky pochodovaly i spojenecké jednotky, včetně čínských vojáků či jednotky indických Sikhů. Ve vzduchu se předvedlo 75 vrtulníků a letounů.

Ministerstvo obrany ujistilo, že vojáci se připravovali na přehlídku při dodržování všech hygienických norem. Úřady počítají s testy na koronavirus pro všechny účastníky akce. Kvůli nebezpečí nákazy byl přístup na přehlídku omezen. Některá města, například Čeljabinsk, Irkutsk, Pjatigorsk či Simferopol, hromadné oslavy válečného vítězství zrušila.

Přehlídka se koná krátce před celostátním referendem o ústavních změnách, které mají Putinovi umožnit, aby se po dokončení nynějšího mandátu v roce 2024 znovu ucházel o nejvyšší funkci na dvě šestiletá období. U moci by tak mohl setrvat od počátku tisíciletí až po květen 2036. Komentátoři soudí, že přehlídka má krátce před klíčovým hlasováním vyvolat vlastenecké nadšení. 

Účast na květnové přehlídce původně přislíbil i český prezident Miloš Zeman. V novém termínu ale na defilé chyběl, jeho úřad to odůvodnil opatřeními v souvislosti s pandemií.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video