Vrah českých vojáků v Afghánistánu nebyl na atentát sám | E15.cz

Vrah českých vojáků v Afghánistánu nebyl na atentát sám

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Sebevražedný atentátník, který zabil tři české vojáky v Afghánistánu, nebyl sám. Potvrdila to zpráva o šetření incidentu. Útok byl podle české armády předem připraven, řekla mluvčí generálního štábu Vlastimila Cyprisová. Atentát nyní vyšetřuje Vojenská policie.

Útok na hlídku složenou z českých, amerických a afghánských vojáků se uskutečnil v neděli 5. srpna. Sebevrah se odpálil v blízkosti šesti vojáků, kteří měli za úkol zajistit místo pro další úkoly. Tři Češi Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek zemřeli, vážně zraněni byli dva Afghánci a Američan. Na místě jim pomáhali čeští zdravotníci a vojáci, kteří v době výbuchu ještě byli v obrněných vozidlech.

Podle Cyprisové je americký voják ošetřován mimo území Afghánistánu. „Jeho zdravotní stav je stabilizovaný,“ uvedla. Podle dřívějších informací byl z Afghánistánu převezen do Německa na americkou základnu Ramstein. Jeden z afghánských vojáků byl již z nemocnice propuštěn. „Zdravotní stav druhého afghánského vojáka je stabilizován a je mimo ohrožení života,“ dodala Cyprisová.

Atentát vyšetřovala komise náčelníka generálního štábu, podle Cyprisové své šetření ukončila. „Celková zpráva o šetření incidentu je utajovaná. Můžeme potvrdit, že útok sebevražedného atentátníka byl dopředu naplánován a útočník nebyl sám,“ sdělila. Na případu i nadále pracují vojenští policisté, kteří jsou součástí českého kontingentu v Afghánistánu. Zahájili již ve věci úkony trestního řízení.

Kdy se čeští vojáci vrátí zpět na hlídky do okolí bagrámské základny, záleží na rozhodnutí spojeneckého velení mise. Nyní mají na starost ochranu vnitřního území základny.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video