Vyhlídky německé ekonomiky se podle bankéřů zhoršily | E15.cz

Vyhlídky německé ekonomiky se podle bankéřů zhoršily

Vyhlídky německé ekonomiky se podle bankéřů zhoršily
Továrna Volkswagenu - ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15 Anna Vacková

ČTK

Německá bankovní asociace BdB dnes snížila odhad růstu německé ekonomiky pro letošní i příští rok. Upozornila, že krize na Ukrajině a na Blízkém východě mají negativní dopad na podnikatelskou náladu v Německu. Dodala však, že neočekává příchod recese.

Asociace zhoršila odhad letošního růstu největší evropské ekonomiky na 1,5 procenta z dříve předpokládaných 1,8 procenta. Růstovou prognózu pro příští rok snížila o 0,3 procenta na 1,6 procenta, napsala agentura Reuters.

Letošní prognóza BdB je tak v souladu s výhledem Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Ta v pondělí snížila odhad letošního růstu německé ekonomiky na 1,5 procenta z předchozích 1,9 procenta. Oficiální prognóza německé vlády však nadále předpokládá, že hrubý domácí produkt se v letošním roce zvýší o 1,8 procenta.

Vývoj HDP Německa
tradingeconomics.com

Recese nehrozí

V samotném druhém čtvrtletí se HDP snížil o 0,2 procenta. Pokud by klesl také ve třetím čtvrtletí, dostala by se německá ekonomika do technické recese. Podle BdB by se však Německu mělo podařit recesi odvrátit díky dobrým domácím podmínkám, například silnému trhu práce a nízkým úrokovým sazbám podporujícím výdaje.

„Nízký kurz eura a velmi dobré vyhlídky pro ekonomiku USA by navíc měly opět poskytnout podporu německému exportu,“ uvedla asociace. Upozornila rovněž, že riziko deflace v eurozóně je nízké a že neexistují známky toho, že by pokles spotřebitelských cen omezoval spotřebitelské výdaje.

Údaje o spotřebitelské důvěře v eurozóně podle ní naopak naznačují, že nízká inflace zvyšuje reálnou kupní sílu obyvatel a podporuje jejich spotřebu.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!