Výměna zajatců mezi Ukrajinou a Donbasem skončila. Domů se vrátilo 124 lidí | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Výměna zajatců mezi Ukrajinou a Donbasem skončila. Domů se vrátilo 124 lidí

ČTK

Výměna vězněných osob na principu všichni za všechny mezi ukrajinskou vládou a proruskými separatisty v Donbasu skončila. Završení celé akce oznámil úřad ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, podle něhož povstalci propustili 76 lidí. Informaci potvrdila podle agentury TASS i druhá strana, které Kyjev předal 124 osob.

"Vzájemné propuštění zadržovaných osob skončilo. V bezpečí na území kontrolovaném Ukrajinou je 76 našich lidí. Podrobnosti později," citoval na svém webu list Ukrajinska pravda zatím krátké sdělení prezidentské kanceláře.

Zpravodaj agentury TASS, který byl výměně na kontrolním stanovišti Majorsk u města Horlivka přítomen, napsal, že povstalcům z luhanské oblasti bylo předáno 63 zadržovaných a rebelům z doněcké oblasti 60. Později pak ukrajinští činitelé vydali ještě jednoho člověka.

Gazprom zaplatil Ukrajině miliardy dolarů, Kyjev upustí od žalob

Na druhé straně zástupci ukrajinských úřadů převzali 76 lidí. Z nich 25 bylo zadržováno v samozvané Luhanské lidové republice a 51 v Doněcké lidové republice.

Očekávanou výměnu ve formátu "všichni za všechny" iniciovala dohoda Volodymyra Zelenského a ruské hlavy státu Vladimira Putina, kteří před třemi týdny jednali v Paříži za účasti francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a německé kancléřky Angely Merkelové.

Konec vleklého sporu o tranzit plynu. Gazprom zaplatí Ukrajině 2,9 miliardy dolarů

Konečná výměna zajatců byla dohodnuta jakožto možný významný krok k vyřešení ozbrojeného konfliktu, který si od roku 2014 v oblasti Donbasu vyžádal už kolem 13 tisíc lidských životů. Dříve uzavřené příměří se ale stále porušuje, přičemž se z toho obě strany tradičně obviňují navzájem. Podle Ukrajiny a západních států mají separatisté vojenskou podporu Ruska, Moskva tato tvrzení vehementně odmítá.

Černobylská havárie zblízka. Ukrajina zpřístupnila velín elektrárny
Rusové našli unikátní transportér, který měl po havárii Černobylu vozit sovětské pohlaváry

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!