V Černobylu musel do akce i tank pro pohlaváry | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Rusové našli unikátní transportér, který měl po havárii Černobylu vozit sovětské pohlaváry

ČTK

Černobylská havárie v roce 1986 znamenala pro lidstvo jednu z nejhorších katastrof, kterou zažilo. Několik dní po nehodě elektrárny se v postižené oblasti objevilo zvláštní vozidlo. Jednalo se o nový a utajovaný projekt ruských inženýrů, který vznikl na ochranu nejvyšších politických představitelů v případě jaderného útoku. V Černobylu ho poprvé a zřejmě i naposled Sověti vyzkoušeli v „ostrých“ podmínkách. Jak píše zpravodajský kanál tvzvezda.ru po třiatřiceti letech se podařilo jeden z těchto strojů objevit. 

Vojáci mu říkali  „vůz posledního soudu“ a bylo to pojmenování docela přesné. Kdyby se studená válka změnila v jadernou apokalypsu, mělo obrněné vozidlo oficiálně nazývané „Ladoga“ zajistit přežití nejvyššího vedení země. Můžeme jen hádat, koho by v takovém případě politici vedli do útoku, ale k jejich vlastní ochraně rozhodně sloužila v té době ta nejlepší technika, kterou měl Sovětský svaz k dispozici.

Roky se předpokládalo, že se žádný z těchto unikátních strojů nedochoval. Ale přišlo senzační překvapení - ve městě Kamensk-Šachtinskij v Rostovské oblasti se jedno vozidlo podařilo objevit, a to dokonce v zachovalém stavu. Stroj se stal dalším exponátem vojenského muzea „Park Patriot“, který nedaleko Moskvy postupně nahrazuje známý areál „Kubinka“.

Ekonomice Černobylu má pomoci vodka, pochází přímo ze zakázané zóny

„Ladoga“ představovala v roce 1986 úplnou novinku. Se stavbou malé série pěti kusů se začalo v Kirovském závodě v Leningradě jenom čtyři roky před černobylskou tragédií. Tým inženýra V. I. Burenkova za základ použil podvozek tanku T-80. Tehdy konstruktéři netušili, že jejich stroj se za pár let bude velmi hodit, i když za úplně jiných podmínek, než pro jaké byl plánován.  

Prohlédněte si fotogalerii:

Existuje něco podobného dneska? „Ocel, stejně jako každý těžký materiál, chrání před radiací. Nevím o žádném vozidle, které by mělo ještě navíc nějaké další, například olověné plátování,“ řekl Blesk Zprávám kpt. Dušan Trefilík z Ústavu ochrany proti zbraním hromadného ničení.


Celý článek a kompletní galerii najdete na webu Blesk.cz >>>


Ukrajinci oficiálně představili nový kryt Černobylu. Prohlédněte si fotogalerii
Babiš v Černobylu nebo ve Hře o trůny. Podívejte se na nejnovější díla internetových vtipálků
Dron E15: Před 34 lety vybuchla elektrárna Černobyl, podívejte se na naše záběry

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!