Vzbouřenci splnili výhružky. Chtějí znárodnit veškerý průmysl na Donbasu | E15.cz

Vzbouřenci splnili výhružky. Chtějí znárodnit veškerý průmysl na Donbasu

Jeden z vůdců doněckých separatistů Denis Pušilin na tiskové konferenci, kde vyhlásil nezávislost Doněcké oblasti
Jeden z vůdců doněckých separatistů Denis Pušilin na tiskové konferenci, kde vyhlásil nezávislost Doněcké oblasti
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Separatisté v Doněcké oblasti splnili své výhrůžky a ohlásili "znárodnění" všech podniků Donbasu. Oznámila to agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na prohlášení šéfa samozvaného parlamentu "Doněcké lidové republiky" Denise Pušilina. "Nemám už sílu dál bránit touhám a přáním obyvatel Doněcké oblasti," odůvodnil své rozhodnutí Pušilin. Neupřesnil ale, jak budou separatisté znárodňování provádět.

Krok má být podle ukrajinských médií přímým útokem na oligarchu Rinata Achmetova, který se v průběhu úterý povstalcům otevřeně postavil a na protest proti nim zorganizoval protestní akci ve svých závodech. Podle zpravodajského serveru Ostrov na „znárodnění“ dnes zareagoval utvářením vlastních bojových oddílů Štít, které mají chránit jeho podniky před útoky povstalců.

Achmetov na východě Ukrajiny zaměstnává 300 tisíc lidí a podle místních novinářů tam rozhoduje bezmála o všem. Jeho dnešní akce může mít velký dopad na vyhrocený spor povstalců s kyjevskou vládou. Achmetov až dosud s přímou podporou nového režimu váhal, i když opakovaně vyzýval k zachování jednoty země.

Obyvatelé už mají dost života ve strachu a hrůze. Jsou unaveni z toho, že se po nich může na ulici střílet, že se tu procházejí lidé s automatickými zbraněmi a granátomety

Miliardář si nicméně svojí „stávkovou“ akcí znepřátelil proruské radikály, kteří mu chtějí zestátnit majetek. Ukrajinský parlament mezitím slíbil povstalcům ústavní reformy, podmínkou je ale odevzdání zbraní. Podle informací doněckých médií se ve velkém počtu místních podniků krátce stávkovalo na protest proti akcím separatistů.

Kolem poledne se v Doněcku i dalších městech oblasti rozezněly sirény a strojírenské a hutní závody a uhelné šachty zastavily práci. Na fotbalovém stadionu Donbas Arena, který patří Achmetovovi, byla vztyčena ukrajinská vlajka a na velkoplošné obrazovce promítnuto oligarchovo poselství. „Obyvatelé už mají dost života ve strachu a hrůze. Jsou unaveni z toho, že se po nich může na ulici střílet, že se tu procházejí lidé s automatickými zbraněmi a granátomety,“ uvedl oligarcha v poselství obyvatelům Donbasu.

Memorandum o míru a porozumění

Ukrajinský parlament dnes schválil „memorandum o míru a porozumění,“ které předpokládá decentralizaci státní správy a posílení pravomocí místních samospráv. Podle televize Espreso má právě tento slib být odměnou pro Achmetova, který prý bude mít decentralizované orgány na východě země pod kontrolou.

„Vyhlašujeme plné znárodnění všech podniků oblasti,“ uvedl Pušilin ve zvláštním televizním provolání. „Souvisí to s tím, že oligarchové na Donbasu odmítli platit daně Doněcké lidové republice. Dál platí kyjevským úřadům, a tím je podporují,“ konstatoval. „Donbaský lid“ podle Pušilina svůj názor vyjádří na demonstraci, kterou separatisté svolali do Doněcka na 25. května. Právě ten den se budou na Ukrajině konat prezidentské volby, které vzbouřenci hodlají bojkotovat.

Vyhlašujeme plné znárodnění všech podniků oblasti

List Ukrajinska pravda dnes informoval o sporech, které údajně rozkládají tábor doněckých separatistů. Rozpory se prý vyhrotily v okamžiku, kdy „Doněcká lidová republika“ začala formovat své orgány, tedy parlament a vládu. Hlavní slovo ve vedení těchto orgánů mají prý separatisté z hlavní povstalecké bašty Slavjanska, což se ostatním povstaleckým centrům nelíbí.

Poslušnost prý vypověděli vzbouřenci z Horlivky, kterou proruské síly ovládají stejně jako Slavjansk a Kramatorsk. Některým „ministrům“ doněcké vlády se prý zároveň nelíbí kampaň, kterou slavjanští aktivisté v čele s Pušilinem rozpoutali proti mocnému Achmetovovi. Někteří členové vlády prý z tohoto důvodu rezignovali.

Radek Palata: Donbas si ukousl moc velké sousto

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video