WHO schválila rychlotest, který ebolu odhalí do 15 minut | E15.cz

WHO schválila rychlotest, který ebolu odhalí do 15 minut

Boj proti Ebole
Boj proti Ebole
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK

Share on Facebook Messenger
Světová zdravotnická organizace (WHO) schválila první rychlý test na ebolu. Diagnózu sice prý dokáže určit s menší přesností, ale zato během pouhých 15 minut. Informovala o tom agentura Reuters. WHO to považuje za možný průlom v boji s nemocí, která si v západní Africe vyžádala již více než 9300 obětí.

Test vyvinula americká společnost Corgenix Medical Corporation. Kromě rychlosti je prý také mnohem jednodušší na použití a nevyžaduje k provozu elektrickou energii, uvedl mluvčí WHO Tarik Jašarević.

Nový rychlotest by měl být i výrazně levnější. Jeho distribuce do postižených oblastí však prý začne až zhruba za dva až tři týdny. Výrobce totiž potřebuje dokončit cenové kalkulace a proběhnout prý musí také potřebné schvalovací úkony v rámci amerického Potravinového a lékového úřadu (FDA).

pacienti a jejich rodiny musí často čekat na výsledky několik dní nakažení pak zůstávají ve svých komunitách a nevědomky virus přenášejí
……

Dosavadní laboratorní testy stojí zhruba 100 dolarů (asi 2400 korun) a trvají až šest hodin. Testování může provádět jen školený personál, a proto zabere určitou dobu také přeprava do specializovaných laboratoří. Těch je v současnosti na území Libérie, Sierry Leone a Guineje, tedy tří nejpostiženějších zemí, celkem 12.

„Ustaraní pacienti a jejich rodiny musí často čekat na výsledky několik dní,“ postěžoval si před časem zástupce WHO. „Ztracený čas také znamená, že nakažení zůstávají ve svých komunitách a nevědomky virus přenášejí,“ dodal.

WHO v polovině listopadu loňského roku vyšla vědcům a farmaceutickým firmám vstříc a zjednodušila požadavky na vlastnosti vyvíjených rychlotestů. Po lednovém poklesu zaznamenala WHO v únoru opět nárůst počtu nově nakažených, a to především v Guineji. Od prosince roku 2013 se nakazilo více než 23 tisíc lidí. Za hranicemi tří nejpostiženějších zemí podlehlo ebole jen 15 lidí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.