Z Bruselu zaznívá kritika americké daňové reformy | E15.cz

Z Bruselu zaznívá kritika americké daňové reformy

Evropská komise
Evropská komise
• 
ZDROJ: Pixabay

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Evropská komise varovala amerického ministra financí Stevena Mnuchina, že plánovaná daňová reforma ve Spojených státech by mohla vážně poškodit transatlantickou obchodní výměnu a investiční toky. Ta se odvolává na dopis podepsaný čtyřmi evropskými komisaři, kteří se zabývají finančními, hospodářskými a obchodními otázkami.

Již v pondělí přitom zaslali Mnuchinovi dopis ministři financí Británie, Francie, Německa, Itálie a Španělska, kteří vyzvali Spojené státy k přehodnocení připravované reformy. Ta by podle nich byla diskriminační a mohla by poškodit finanční sektor a mezinárodní obchod.

Podle dnešního dopisu Evropské komise daňová reforma "obsahuje prvky, které přinášejí hrozbu výrazného narušení obchodních a investičních toků" mezi ekonomikami Evropské unie a Spojených států. Dopis rovněž upozorňuje, že reforma by mohla být v rozporu s pravidly Světové obchodní organizace (WTO), protože některé její části by diskriminovaly zahraniční podniky působící v USA.

Evropské finanční společnosti, které působí v USA by podle komise mohly čelit dvojímu zdanění a problémům při plnění kapitálových požadavků. Mluvčí Evropské bankovní federace (EBF) řekl, že některé části reformy by mohly zahraniční finanční instituce působící v USA "tvrdě zasáhnout".

Americký Senát začátkem měsíce schválil daňovou reformu, kterou prosazuje prezident Donald Trump a která snižuje daňové zatížení podniků i fyzických osob. Svou verzi daňové reformy již dříve schválila Sněmovna reprezentantů, nyní bude následovat dohadovací procedura obou komor, na jejímž konci by měla být společná podoba daňového plánu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video