Z Venezuely prchají tisíce lidí denně. Brazílie vytváří krizový plán | E15.cz

Z Venezuely prchají tisíce lidí denně. Brazílie vytváří krizový plán

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Brazílie kvůli obavám z rostoucího počtu venezuelských uprchlíků vytváří krizový plán pro případ masového přísunu Venezuelanů. Ve Venezuele už téměř dva měsíce trvají protivládní protesty. O život při nich přišlo téměř 45 osob.

"Evidentně máme obavy a největší starost nám činí humanitární situace," řekl ve středu brazilský ministr obrany Raul Jungmann s tím, že vláda musí mít plán pro případ, že se situace zhorší. Do Brazílie podle něj denně proudí ze sousední Venezuely na 6000 lidí. Většina z nich chce koupit jídlo a léky a následně se vrací do vlasti, jiní však zůstávají a hledají si práci.

Úřady brazilského pohraničního státu Roraima uvedly, že od začátku venezuelské politické a ekonomické krize přišlo do Brazílie 30 000 venezuelských uprchlíků. Podle místní policie je ve městě Boa Vista, metropoli státu Roraima, přes 15 000 uprchlíků. Senátor státu Telmário Mota řekl Reuters, že venezuelští uprchlíci, kteří si ve městě hledají práci, se mnohdy stávají terčem zneužívání a ženy jsou nuceny k prostituci.

Podívejte se na demonstrace ve Venezuele: 

Představitelé Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Boa Vistu tento týden navštívili, aby situaci vyhodnotili.

Cílem protivládních protestů ve Venezuele, jejichž nejnovější vlna trvá od začátku dubna, je odstoupení socialistického prezidenta Nicoláse Madura a vyhlášení voleb. Velká část Venezuelanů jeho vládu viní z hluboké ekonomické krize, kvůli níž se lidé v zemi potýkají s nedostatkem základních potravin i léků a rekordním růstem cen.

Od loňského ledna trvá ve Venezuele i krize politická, v níž prezident a jemu nakloněný nejvyšší soud blokují práci parlamentu. V něm mají od posledních voleb většinu oponenti prezidenta Madura. Soud od loňského ledna zrušil řadu zákonů přijatých poslanci.

Desetitisíce lidí vyrážejí takřka každý den do ulic vyjádřit nesouhlas s Madurovou politikou, na což armáda a policejní těžkooděnci reagují tvrdými zásahy.

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video