Záchranný fond ESM startuje, bude moci půjčit 500 miliard eur | E15.cz

Záchranný fond ESM startuje, bude moci půjčit 500 miliard eur

ECB
ECB
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dnes začíná fungovat stálý záchranný fond eurozóny (European Stability Mechanism - ESM). Jde o klíčový nástroj k boji s dluhovou krizí, který bude moci půjčovat až 500 miliard eur (12,5 bilionu korun).

ESM bude moci přímo rekapitalizovat banky v potížích, což umožní, že se nebude zhoršovat zadlužení daného státu. Podmínkou ale je vytvoření nového bankovního dohledu. Ten by měl dát nové pravomoci Evropské centrální bance. O dohledu se ale zatím teprve jedná.

„Spuštění ESM představuje historickou etapu v budování měnové unie,“ prohlásil šéf Euroskupiny a lucemburský premiér Jean-Claude Juncker. Eurozóna je podle něj od nynějška chráněna „stálou a účinnou ochranou zdí“.

Fond bude moci nakupovat dluhy států, aby snížil sazby na trzích. Podobně jako jeho předchůdce EFSF si bude také moci na trzích půjčovat peníze, aby je pak sám mohl půjčit zemím v problémech za výhodnějších podmínek, než jaké by byly pro takový stát dostupné na trhu.

ESM měl začít fungovat už na počátku října, avšak jeho spuštění se zpozdilo kvůli pokusu zablokovat jeho ratifikaci u německého ústavního soudu. Ten nicméně 12. září dal ratifikačnímu procesu zelenou.

K dispozici bude mít ESM 500 miliard eur, k nimž je však třeba dodat ještě zhruba 200 miliard eur zbývajících v EFSF. ESM bude založen na tom, že 80 miliard eur tam státy eurozóny dají přímo v hotovosti, zbytek bude ve formě garancí.

Rozhodovat se v ESM bude na základě váhy jednotlivých příspěvků. To bude znamenat, že největší přispívatel, kterým je Německo, bude moci rozhodnutí zablokovat, bude-li chtít.

Eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn připomněl, že před dvěma a půl roky žádný takový nástroj, jaký nyní představuje ESM, Evropa neměla. „Posouváme se vpřed a vybavujeme ekonomickou a měnovou unii významným stavebním kamenem,“ řekl. „Nikdo není na zábavě, ale jsem nyní méně pesimistický než na jaře,“ dodal v reakci na spuštění ESM.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.