Záchranný fond eurozóny chystá první dolarové dluhopisy. Nabídne je zřejmě už na podzim | E15.cz

Záchranný fond eurozóny chystá první dolarové dluhopisy. Nabídne je zřejmě už na podzim

ČTK

Evropský stabilizační mechanismus (ESM), který je záchranným fondem eurozóny, se poprvé chystá vydat dluhopisy denominované v dolarech. Nabídne je zřejmě už v říjnu nebo v listopadu.

Cenné papíry v jiné než evropské měně podle Reglinga pomohou fondu rozšířit investorskou základnu a měly by se promítnout do snížení nákladů. Zatím si fond půjčuje v průměru za jednoprocentní sazbu.

ESM začal fungovat v říjnu 2012 a stal se důležitým nástrojem k řešení dluhových krizí v některých zemích eurozóny. Irsku, Řecku, Portugalsku, Kypru a Španělsku poskytl finanční výpomoc v celkové výši 272,5 miliardy eur (7,1 bilionu korun).

Silnější euro žene nahoru hodnotu norského státního fondu. Poprvé přesáhla bilion dolarů

Šéf fondu Klaus Regling splatnost dluhopisů nesdělil, jeden z nejmenovaných finančníků, který na této věci pracoval, ale uvedl, že s největší pravděpodobností bude tři až pět let.

Práce na projektu výpůjček v dolarech trvaly ESM zhruba dva roky. A i když to bezprostředně neplánuje, může do něj zahrnout i další měny.

Na obzoru se však objevují i možnosti zásadnějších změn. Francouzský prezident Emmanuel Macron minulý týden podpořil německou myšlenku přeměnit ESM v Evropský měnový fond (EMF), jakousi evropskou verzi Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Cena bitcoinu klesá, reaguje na hrozby čínské vlády

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!