Záchranný fond eurozóny chystá první dolarové dluhopisy. Nabídne je zřejmě už na podzim | e15.cz

Záchranný fond eurozóny chystá první dolarové dluhopisy. Nabídne je zřejmě už na podzim

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Evropský stabilizační mechanismus (ESM), který je záchranným fondem eurozóny, se poprvé chystá vydat dluhopisy denominované v dolarech. Nabídne je zřejmě už v říjnu nebo v listopadu.

Cenné papíry v jiné než evropské měně podle Reglinga pomohou fondu rozšířit investorskou základnu a měly by se promítnout do snížení nákladů. Zatím si fond půjčuje v průměru za jednoprocentní sazbu.

ESM začal fungovat v říjnu 2012 a stal se důležitým nástrojem k řešení dluhových krizí v některých zemích eurozóny. Irsku, Řecku, Portugalsku, Kypru a Španělsku poskytl finanční výpomoc v celkové výši 272,5 miliardy eur (7,1 bilionu korun).

Šéf fondu Klaus Regling splatnost dluhopisů nesdělil, jeden z nejmenovaných finančníků, který na této věci pracoval, ale uvedl, že s největší pravděpodobností bude tři až pět let.

Práce na projektu výpůjček v dolarech trvaly ESM zhruba dva roky. A i když to bezprostředně neplánuje, může do něj zahrnout i další měny.

Na obzoru se však objevují i možnosti zásadnějších změn. Francouzský prezident Emmanuel Macron minulý týden podpořil německou myšlenku přeměnit ESM v Evropský měnový fond (EMF), jakousi evropskou verzi Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery