Žaloba na Bidena dostala zelenou. Měl lhát o synovu podnikání | e15.cz

Žaloba na Bidena dostala zelenou. Měl lhát o synovu podnikání

Americký prezident Joe Biden
Americký prezident Joe Biden
• 
ZDROJ: ČTK / AP / Evan Vucci

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Republikánský předseda americké Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy dal souhlas se zahájením procesu ústavní žaloby (impeachmentu) na demokratického prezidenta Joea Bidena. McCarthy uvedl, že Biden podle něj lhal americkému lidu o zahraničních aktivitách svého syna Huntera Bidena. Bílý dům odsoudil snahu o impeachment jako politicky motivovanou.

McCarthy uvedl, že vyšetřování Sněmovny reprezentantů zjistilo „korupční kulturu“ kolem Bidenovy rodiny. Vyšetřování se zaměří na „obvinění ze zneužití pravomocí, obstrukce a korupci“, uvedl server BBC News.

McCarthy v poslední době čelí stále silnějšímu tlaku pravicového křídla své strany, které podporuje bývalého prezidenta Donalda Trumpa, aby proti Bidenovi zakročil. Agentura AFP připomíná, že McCarthy musel spolustraníkům učinit mnoho ústupků, aby v lednu získal předsednické křeslo.

„Předseda McCarthy by neměl ustupovat extrémním, krajně pravicovým poslancům, kteří vyhrožují svržením vlády. (...) Důsledky pro americký lid jsou příliš vážné,“ uvedl podle AP mluvčí Bílého domu Ian Sams.

Úřady Hunteru Bidenovi připisují pozdní zaplacení daní z příjmů za dva roky a také neregulérní nákup střelné zbraně v roce 2018. Případ má na starosti zvláštní vyšetřovatel.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video