Zasahujete do našich práv, stěžují si Poláci na Komisi. Chce jim zrušit daň | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Zasahujete do našich práv, stěžují si Poláci na Komisi. Chce jim zrušit daň

Zasahujete do našich práv, stěžují si Poláci na Komisi. Chce jim zrušit daň
Polské obchody, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Pixabay.com

ČTK

Polský ministr financí Pawel Szalamacha dnes podrobil kritice pondělní rozhodnutí Evropské komise, podle kterého má Varšava pozastavit výběr nové progresivní daně z obratu, dokud regulátoři neprošetří, zda tato daň neporušuje unijní pravidla o hospodářské soutěži. Podle ministra je rozhodnutí komise "svévolné" a podkopává národní kontrolu daňové politiky, napsala agentura Reuters.

Progresivní daň v Polsku vstoupila v platnost teprve na začátku tohoto měsíce. Komise se obává, že různá míra zdanění může znamenat selektivní výhodu pro společnosti s malým obratem a představovat tak státní pomoc ve smyslu unijních pravidel.

„Záležitosti týkající se daní patří mezi privilegia členských států. Domníváme se, že tu jde o zneužití pravomoci,“ řekl k rozhodnutí komise Szalamacha. Rozhodnutí označil za „úspěch lobbistů“, ze kterého budou profitovat nadnárodní společnosti. Dodal, že pokud bude konečné rozhodnutí komise o dani negativní, Polsko se odvolá k unijním soudům.

Komise prověřuje novou polskou daň z obratu maloobchodních prodejců

Ministr upozornil, že v polském maloobchodním sektoru působí firmy, které mají roční tržby kolem miliardy eur (27 miliard korun), ale díky daňové optimalizaci neplatí v podstatě žádné daně. Odmítl však jmenovat konkrétní podniky. „Rozhodnutí je těžké přijmout, protože komise často vyzývá ke zdaňování zisků v místě jejich tvorby,“ uvedl ministr.

Progresivní daň byla schválena v létě a týká se maloobchodních prodejců. Ti s obratem do 17 milionů zlotých (přes 107 milionů korun) jsou od daně osvobozeni. Pro obrat mezi 17 a 170 miliony zlotých je daň 0,8 procenta a nad 170 milionů 1,4 procenta.

Mluvčí komise označil pondělní rozhodnutí za nestranné a upozornil, že porušení pravidel již bylo shledáno u podobné daně v Maďarsku. To bylo nuceno tuto daň zrušit, napsala agentura Reuters.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!