Zemřel nejbohatší Polák Jan Kulczyk. Podlehl komplikacím po operaci | E15.cz

Zemřel nejbohatší Polák Jan Kulczyk. Podlehl komplikacím po operaci

nejbohatší Polák Jan Kulczyk
nejbohatší Polák Jan Kulczyk
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Piotr Drabik; Wikimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejbohatší Polák Jan Kulczyk zemřel o úterní noci ve věku 65 let. Podnikatel v chemii a energetice podle mluvčí své firmy podlehl komplikacím po operaci. Zemřel ve Vídni, kde podstoupil údajně jen drobný kardiochirurgický zákrok. Dnes měl být podle svých spolupracovníků propuštěn z nemocnice.

Od počátku tisíciletí se podle časopisu Wprost usadil v čele žebříčku nejbohatších Poláků, s výjimkou roku 2007, kdy výsledky poznamenal rozvod a rozdělení majetku. Letos časopis Forbes odhadl Kulczykovo jmění na 15,1 miliardy zlotých (asi 98,7 miliardy korun).

„Říkával o sobě, že je ryba, která se nejlépe cítí v divoké řece, v klidném rybníku by zemřel nudou,“ poznamenala Gazeta Wyborcza o Kulczykově podnikatelské dráze, která začala již v roce 1981 po studiu mezinárodního práva a zahraničního obchodu.

Začal s autosalony VW

V roce 1988 vytvořil v Polsku první síť prodejen automobilů značky Volkswagen. O tři roky později vznikl Kulczyk Holding. Podnikal v Evropě, Africe, Jižní Americe, Asii, ropu hledaly jeho firmy ve 22 zemích na čtyřech kontinentech.

Kulczyk často přebíral podíly ve státních firmách, aby je posléze se ziskem prodal zahraničním koncernům. Tak bylo v případě pojišťovny Warta, prodané belgické firmě KBC, anebo s polskými telekomunikacemi, které nakonec převzal France Telecom. O tomto pozadí se spekulovalo i poté, co Kulczyk loni koupil 38 procent akcií chemické společnosti Ciech za 619 milionů zlotých.

Netuctová osobnost

„Byla to netuctová osobnost, vůdce změn, člověk, který vybudoval velké impérium,“ prohlásil v rozhlase profesor Krzysztof Kalicki, oceňující Kulczykovu charitativní činnost. Další experti označili Kulczyka za „symbol změn“ v polském byznysu a muže, který se nebál rizika při uskutečňování své vize.

Minulý měsíc prezident Bronislaw Komorowski udělil podnikateli vysoké státní vyznamenání za podporu polské kultury.

Návrat nejbohatšího Poláka

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video