Znepokojený Google: Už i západní státy tíhnou k cenzuře

Google

Google Zdroj: profimedia.cz

Americká společnost Google obdržela za posledních šest měsíců loňského roku přes tisíc žádostí úřadů o odstranění výsledků hledání ze svého serveru nebo videí ze serveru YouTube. Firma podle Reuters nárůst žádostí považuje za znepokojivý, protože podle ní ohrožují svobodu vyjadřování a také proto, že některé žádosti přišly ze západních zemí, které se alespoň oficiálně proti cenzuře staví.

Celkem se požadavky na odstranění obsahu týkaly asi 12 tisíc položek, což je o čtvrtinu více než v prvním pololetí loňského roku. V řadě případů šlo o odstranění obsahu s politickou tematikou.

Google neformálním žádostem o odstranění obsahu vyhověl ve 47 procentech případů, soudním nařízením pak v 65 procentech případů.

V Německu například společnost odstranila z YouTube videa propagující nacismus, která jsou zde nelegální. V Thajsku zase videa urážející tamního krále. Zasáhla i proti nenávistným videím v Turecku.

Firma naopak zamítla třeba žádost španělských úřadů o odstranění odkazů na 270 blogů a novinových článků kritizujících veřejné osoby, ignorovala i stížnost pákistánského ministerstva informatiky proti satiře namířené na armádu a politiky. Nevyhověla ani kanadské žádosti o smazání videa, na němž tamní občan močil na svůj pas a pak jej spláchl do záchodu.