Zrušení Obamacare by prudce zvýšilo počet nepojištěných Američanů, tvrdí analýza Kongresu | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Zrušení Obamacare by prudce zvýšilo počet nepojištěných Američanů, tvrdí analýza Kongresu

ČTK

Zrušením zdravotní reformy někdejšího demokratického prezidenta Spojených států Baracka Obamy bez jakékoli náhrady by do roku 2026 přišlo 32 milionů Američanů o své zdravotní pojištění. Na základě odhadů to tvrdí nezávislý Rozpočtový úřad Kongresu (CBO), napsala v noci na  agentura Reuters.

Zrušení reformy známé jako Obamacare bez náhrady je jedním z plánů republikánů v Senátu, další možností je systém Obamovy zdravotní péče odvolat a nahradit republikánskou alternativou. Kvůli nejednotě republikánů se ale zdá, že ani jednu variantu se nepodaří prosadit.

CBO se na základě propočtů domnívá, že prosté odvolání Obamacare by v příštím roce znamenalo o 17 milionů nepojištěných Američanů více. Analýza rozpočtového úřadu rovněž udává, že ceny pojistek pro jednotlivce by se v příštím roce zvýšily o 25 procent a do roku 2026 pak dokonce dvojnásobně. Republikáni přitom argumentují tím, že reforma Obamacare pokřivila trh s pojistkami, neboť mnozí lidé nyní platí více než v minulosti.

Trumpův politický neúspěch stlačil cenu dolaru

Prezident Donald Trump, který v předvolební kampani Obamacare slíbil zrušit, chce, aby senátoři ještě před srpnovými parlamentními prázdninami reformu odvolali a nahradili novým systémem. Ve středu si kvůli tomu do Bílého domu pozval republikánské senátory, které vyzval k jednotnému postupu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!