Americké akcie: nejprudší týdenní propad za dva roky | E15.cz

Vše o inovacích

Vše o  inovacích Vstoupit do speciálu

Americké akcie zažily nejprudší týdenní propad za dva roky

Americké akcie zažily nejprudší týdenní propad za dva roky
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK

Americké akcie v závěru týdne výrazně posílily. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si v pátek připsal 1,38 procenta a uzavřel na 24.190,90 bodu. Za celý týden však ztratil 5,2 procenta, což představuje nejprudší týdenní pokles od ledna 2016.

Širší index S&P 500 v pátek vzrostl o 1,49 procenta na 2619,55 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 1,44 procenta na 6874,49 bodu. Za celý týden index S&P 500 odepsal 5,2 procenta, zatímco Nasdaq má ztrátu 5,1 procenta.

Za propadem na akciových trzích stály obavy, že růst inflace urychlí zpřísňování měnové politiky. Zpráva z minulého pátku o překvapivě příznivém vývoji amerického trhu práce signalizovala, že inflace i úrokové sazby ve Spojených státech se budou zvyšovat rychleji, než se předpokládalo.

Pražská burza se brání, s Moskvou a Milánem odolává globálnímu výprodeji

Pro evropské akciové trhy byl tento týden nejhorší za poslední dva roky. Panevropský akciový index STOXX 600 v pátek odepsal 1,45 procenta na 368,61 bodu. Za celý týden ztratil zhruba pět procent.

Na devizovém trhu v pátek dolar pokračoval v růstu. Investoři tento týden přesouvali finanční prostředky do americké měny v reakci na prudké výkyvy na světových akciových trzích.

Euro v závěru obchodování v New Yorku vůči dolaru odepisovalo zhruba 0,1 procent na 1,2234 USD. Od začátku týdne tak ztrácelo 1,8 procenta, což představuje nejvýraznější týdenní pokles od listopadu 2016.

Burzy napříč světem mají za sebou dramatický propad, investoři změní myšlení

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!