Americké indexy zakončily týden na nových rekordech | E15.cz

Americké indexy zakončily týden na nových rekordech. Tesla a Apple jely rally

Americká burza je znovu na rekordech
Americká burza je znovu na rekordech
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK, vku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Akcie ve Spojených státech uzavřely páteční obchodování se s výraznými zisky. Indexy Nasdaq a S&P 500 doonce zakončily na nových rekordech. Pomohly jim statistiky, které ukázaly sílu americké ekonomiky. Na devizovém trhu posiloval i dolar.

Dow Jonesův index, jenž zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si v pátek připsal 0,69 procenta a uzavřel na 27 930,33 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,34 procenta na 3397,19 bodu a index Nasdaq, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,42 procenta na 11 311,80 bodu.

Za celý týden uzavřel Dow Jonesův index podle agentury Reuters téměř beze změny, index S&P 500 přidal 0,7 procenta a Nasdaq 2,7 procenta. Nasdaq a S&P 500 tak mají za sebou rekordní týden.

Podnikatelská aktivita ve Spojených státech se v srpnu dostala na nejvyšší úroveň od loňského února. Firmy registrují příliv nových zakázek, ačkoli počty nových případů nákazy koronavirem zůstávají na vysoké úrovni.

Další zpráva pak ukázala, že prodej domů v USA vzrostl v červenci rekordním tempem už druhý měsíc po sobě. Ceny domů navíc dosáhly dosud nevídaných maxim.

Výrazné zisky si v pátek opět připsaly společnosti Apple a Tesla. Apple roste i poté, co se mu tento týden podařilo stát se první americkou firmou, jejíž tržní hodnota přesáhla dva biliony dolarů. Dnes přidal 5,15 procenta na 497,48 dolaru.

Akcie výrobce elektrovozů pak rostou i po čtvrtečním dosažení hranice 2000 dolarů za kus. V pátek si v závěru připsaly 2,41 procenta na 2049,98 dolaru.

Na devizovém trhu se dařilo dolaru. Americká měna kromě povzbudivých statistik těží z reakce investorů na poslední zápis ze zasedání měnového výboru americké centrální banky. Fed v ní signalizoval možnost dalšího uvolnění měnové politiky s cílem pomoci americké ekonomice překonat negativní dopady pandemie nemoci COVID-19.

Krátce před 22:00 SELČ přidával dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, 0,5 procenta na 93,25 bodu. Euro na dolar ztrácelo 0,6 procenta na 1,1790 dolaru, a bylo tak vůči americké měně slabší první týden od poloviny června. Britská libra od dolaru odepisovala 0,9 procenta na 1,3090 dolaru. K japonskému jenu pak dolar přidával 0,1 procenta na 105,87 jenu.

Autor: ČTK, vku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah