Zlato nakonec zlákalo k investici i Warrena Buffetta | E15.cz

Buffett přeskupil portfolio. Nakonec vsadil i na těžaře zlata, přestože se kovu dřív posmíval

Americký miliardář Warren Buffett.
Americký miliardář Warren Buffett.
• 
ZDROJ: Reuters

vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Slavný investor přibral do portfolia své Berkshire Hathaway nečekaný titul: akcie kanadského těžaře zlata Barrick Gold. Informuje o tom agentura Bloomberg

Buffettova společnost nakoupila akcie Barrick Gold v hodnotě 565 milionů dolarů. Celková tržní hodnota těžaře dosahuje 48 miliard dolarů. Valuace těsně souvisí s letošním prudkým nárůstem zájmu o zlato v souvislosti s krizí kvůli boji s koronavirem.

Barrick letos vykázala dokonce ještě větší zhodnocení než kurz samotného zlata. Zatímco akcie firmy posílily o 45 procent, v případě hodnoty drahého kovu jde o zhruba 15 procentních bodů méně.

Sám Buffett je přitom známý svým zdrženlivým přístupem ke zlatu. Nepovažuje jej za investici v klasickém slova smyslu, neboť drahý kov sám o sobě negeneruje žádný zisk. Ještě kritičtěji vnímá kryptoměnu bitcoin, která podle jejích zastánců představuje digitální obdobu zlata. Buffett ji v minulosti přirovnal k jedu na krysy.

Berkshire Hathaway se naopak během druhého čtvrtletí kompletně zbavila podílu v bance Goldman Sachs. Prodala zbývajících 1,9 milionů akcií. Jejich současná tržní hodnota by dosahovala necelých 400 milionů dolarů. Buffettova firma už nedrží ani akcie Restaurant Brands International, která je mimo jiné vlastníkem řetězce restaurací s rychlým občerstvením Burger King, dodává web Fortune. 

Už v prvním čtvrtletí se navíc Buffett i za cenu vysokých ztrát zbavil podílů v leteckých společnostech. Na konci loňského roku Berkshire vlastnila přibližně desetinové podíly v aerolinkách Delta Air Lines, American Airlines, Southwest Airlines a United Airlines.

Skupina Berkshire Hathaway ovládá více než 90 dceřiných společností, které podnikají v různých odvětvích.

Vlastní rovněž významné podíly v řadě známých firem, například v největším světovém výrobci nealkoholických nápojů Coca-Cola. Buffett patří mezi nejbohatší lidi světa a díky svým úspěšným investicím si vysloužil přezdívku Věštec z Omahy.

Autor: vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah