Burzy ve Spojených státech zase spadly. Dow Jones ztratil přes čtyři procenta | E15.cz

Burzy ve Spojených státech zase spadly. Dow Jones ztratil přes čtyři procenta

ČTK, paj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Americké akcie ve čtvrtek zažily další prudký pokles, jejich hlavní indexy se propadly o zhruba čtyři procenta. Mezi investory nadále panují obavy z růstu inflace a úrokových sazeb. Internetová společnost Twitter nicméně výrazně posilovala díky překvapivě příznivým hospodářským výsledkům.

 

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, dnes ztratil 4,15 procenta, tedy více než tisícovku bodů, a uzavřel na 23 860,46 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 3,75 procenta na 2581 bodů a index technologického trhu Nasdaq se snížil o 3,90 procenta na 6777,16 bodu.

Indexy Dow Jones a S&P 500 již ztratily více než deset procent ze svých rekordních maxim, na která se vyšplhaly 26. ledna. V pondělí se Dow Jonesův index propadl o 4,6 procenta, utrpěl tak nejprudší procentní pokles od srpna 2011. V úterý se naopak zvýšil o 2,33 procenta, což představovalo nejprudší procentní nárůst od ledna 2016. Ve středu opět klesl, ale jen o necelou desetinu procenta.

Za poklesem akcií je strach z rostoucích úrokových sazeb. V tomto týdnu náladu ovlivňovaly i obavy z inflace. „Někteří velcí hráči celou dobu investovali na páku při nízkých úrocích,“ uvedl pro Bloomberg hlavní obchodní stratég Voya Investment Management Doug Cote. „Teď můžou být v úplné panice.“

Zdá se, že kolísání indexu bude v následujících dnech běžné. Pro Reuters se tak vyjádřil vedoucí partner Meridian Equity Partners Jonathan Corpina.

index Dow Jones Autor: google

Naopak cena akcií společnosti Twitter dnes vzrostla o zhruba 12 procent a uzavřela mírně nad hranicí 30 dolarů. Během dne vystoupila až na 35 dolarů, nejvýše od července 2015. Firma oznámila, že ve čtvrtém čtvrtletí vydělala přes 91 milionů dolarů (zhruba dvě miliardy korun). Vykázala tak první čtvrtletní zisk za svou téměř dvanáctiletou existenci.

Na devizovém trhu se dolar během dnešního obchodování vyšplhal až na dvoutýdenní maximum vůči koši předních měn. Podporuje ho růst výnosů u dluhopisů vlády Spojených států. V závěru obchodování v New Yorku euro vůči dolaru ztrácelo zhruba 0,1 procenta na 1,2250 dolarů.

Jednotná evropská měna se před deseti dny vyšplhala na tříleté maximum 1,2536 dolarů, od té doby však oslabila o více než dvě procenta. Dolar v posledních dnech těží z výprodeje na globálních akciových trzích a z vyhlídek na další zvyšování úrokových sazeb v USA.

Podle analytiků dotazovaných agenturou Reuters je však nynější posilování americké měny pravděpodobně pouze dočasné. "Vzestup dolaru se již blíží ke konci," uvedl John Taylor, zakladatel a prezident výzkumné společnosti Taylor Global Vision.

Autor: ČTK, paj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah