Centrální banky skoupily nejvíce zlata za poslední půlstoletí | E15.cz

Centrální banky skoupily nejvíce zlata za poslední půlstoletí

Martin Štorkán

Vstoupit do diskuze
0

Horší vyhlídky globální ekonomiky způsobily loni zvýšenou poptávku po zlatě. Centrální banky ho nakoupily nejvíce za poslední půlstoletí, uvedla Světová rada pro zlato. Ve své analýze rovněž tvrdí, že úlohu zlata coby „bezpečného přístavu“ sotva mohou kryptoměny nahradit. Cena drahého kovu stoupá, aktuálně se obchoduje za 1322 dolarů za unci (31,1 gramu), což je nejvíce od května loňského roku.

Globální poptávka po zlatě podle agentury Bloomberg loni vzrostla o čtyři procenta na 4354,1 tuny. Centrální banky nakoupily nejvíc drahého kovu od ukončení zlatého standardu v roce 1971.

Do svých zlatých rezerv přidaly centrální banky v loňském roce 651,5 tuny zlata, což je druhý nejvyšší výsledek v historii.

„Růst zásob zlata podpořily hlavně obavy ze zpomalení vývoje světové ekonomiky, zvýšených politických tlaků a nejistota na finančních trzích. Myslím, že zlato zůstane atraktivní i v roce 2019,“ řekl šéf trhového zpravodajství Světové rady pro zlato Alistair Hewitt.

V době rostoucí nejistoty na světových trzích měl podle uvedené organizace možnost svou sílu ukázat i bitcoin, jemuž se občas přezdívá „digitální zlato“. Nejznámější kryptoměna ale podle analýzy Světové rady pro zlato nemůže být bezpečný přístav především kvůli vysoké volatilitě. Zlato je podle analýzy mnohem stabilnější a má jasně uchopitelnou roli v investičním portfoliu. Tu kryptoměny stále ještě hledají.

Přesto například dvojčata Tyler a Cameron Winklevossovi, která provozují kryptoměnovou platformu Gemini a v minulosti se soudila s Markem Zuckerbergem o autorství Facebooku, trvají na tom, že bitcoin překoná tržní kapitalizaci zlata.

Ve skutečnosti se bitcoin v roce 2018 podobal spíše technologické akcii, když během čtvrtého kvartálu klesl až o 55 procent, zatímco cena zlata o 9,4 procenta vzrostla.

O zlatě se v poslední době hodně mluví i kvůli situaci ve Venezuele. Tamní prezident Nicolás Maduro na konci minulého týdne požádal britskou centrální banku, aby mu vydala zlato jeho země v hodnotě 1,2 miliardy dolarů. Spekuluje se navíc o tom, že dvacet tun venezuelského zlata si do země minulý týden přiletěl vyzvednout ruský letoun.

Zlato (údaje ze zprávy Světové rady pro zlato)

Investice do zlatých cihel a mincí loni stouply o čtyři procenta na 1090,2 tuny. Poptávka po mincích byla nejvyšší za posledních pět let a druhá nejvyšší v historii.

V roce 2017 se zvýšilo i množství zlata, které se používá v technologickém sektoru. Rostlo hlavně v prvních třech čtvrtletích, ve čtvrtém jeho růst zpomalila obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou.

Vývoj ceny zlata (dolarů za unci):

Autor: goldprice.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!