„Půjde k nule.“ Bitcoin čelí v Davosu kritice elit i znatelnému poklesu zájmu | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

„Půjde k nule.“ Bitcoin čelí v Davosu kritice elit i znatelnému poklesu zájmu

„Půjde k nule.“ Bitcoin čelí v Davosu kritice elit i znatelnému poklesu zájmu
Světové ekonomické fórum v Davosu
• 
ZDROJ: Reuters
Jan Vávra

Jan Vávra

Kryptoměny jako diskuzní téma nechybí ani na letošním ročníku Světového ekonomického fóra v Davosu. Stejně jako loni řečníci nešetřili kritickými slovy na adresu virtuální měny bitcoin, tyto výroky však tentokrát přilákaly mnohem menší pozornost. Před rokem se na hlavní panel s tematikou kryptoměn stály fronty, letos zůstávaly v sálech prázdné židle, uvádí CNN.

Minulostí jsou nejenom davy zvědavců, ale podle CNN i nápisy se slovy „krypto“ a „blockchain“, jež byly před 12 měsíci na hlavní davoské promenádě všudypřítomné. Bitcoin prý prakticky zmizel z oficiální agendy fóra. Když už ale debaty proběhly, tak se jevily jako zralejší než při loňském ročníku, uvádí CNN.

Zakladatelka platformy BitPesa Elizabeth Rossiellová například popisovala, jak „její“ služba může usnadnit Afričanům zahraniční platby s použitím bitcoinu. „Nemáme ale ambice nahradit místní měny,“ doplnila Rossiellová.

Rizikové dluhopisy začínají padat, Zoot není sám

Další účastníci nejen této debaty ale právě nad využitelností nejznámější kryptoměny vyjádřili značné pochybnosti. Kenneth Rogoff například uvedl, že šance na nahrazení standardních měn těmi čistě virtuálními je nulová – s možnou výjimkou zemí stižených hyperinflací jako Venezuela. Argumentuje tím, že kryptoměny jsou náchylné k manipulacím. „Když chce někdo páchat nepravosti, zdá se, že k tomu má prostor. S kým to pak budete řešit a kde hledat nápravu? Vždyť jsou kryptoměny decentralizované,“ prohlásil Rogoff.

Na jiném panelu investor do blockchainových projektů a zakladatel společnosti BCG Digital Ventures Jeff Schumacher prohlásil, že kurz bitcoinu půjde na nulu. „Jeho technologie je skvělá, ale nevěřím, že lze bitcoin označovat za měnu. Není vůbec ničím podložena,“ dodal podle CNBC Schumacher na panelu, který americká televizní stanice v Davosu pořádala.

Jako „odraz mrtvé kočky.“ Autor mimořádně přesné předpovědi bitcoinu věští další pád

Obecenstvo, které se panelů zaměřených na kryptoměny zúčastnilo, ale podle CNN projevilo vůči bitcoinu větší míru důvěry. Po otázce do pléna, zda někdo vnímá kryptoměny jako kompletně nadhodnocené a částečně nebezpečné, se zvedla jen jedna ruka. Patřila šéfovi systému pro zpracování mezinárodních plateb Swift Gottfriedu Leibbrandtovi.

Pochybnostem z řad vystupujících se bitcoin nevyhnul už loni. „Bitcoiny nemají žádnou skutečnou hodnotu. Není to aktivum, které by šlo nějakým způsobem zanalyzovat. Je to v podstatě tak spekulativní záležitost jako hazardní hry,“ uvedl tehdy guvernér kanadské centrální banky Stephen Poloz. Zánik jim zase předpověděl nositel Nobelovy ceny za ekonomii Robert Shiller. „Bitcoin se možná úplně zhroutí a bude zapomenut. Může ale vydržet ještě dlouhou dobu, může to být klidně dalších sto let,“ sdělil Shiller.

Varování z Davosu. Riziko značného propadu trhů trvá, tvrdí nobelista Shiller
Bitcoin slaví desáté narozeniny. Převezme roli zlata, tvrdí jeho propagátoři
Kryptogigant v problémech: čínský Bitmain zavírá svou evropskou pobočku

 

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!