Česká kryptoměnová burza NakamotoX končí | E15.cz

Česká kryptoměnová burza NakamotoX končí

Česká kryptoměnová burza NakamotoX končí
Bitcoin
• 
ZDROJ: profimedia
Jan Vávra

Jan Vávra

Ochlazení trhu s digitálními mincemi má další oběť. Svůj provoz ukončuje burza NakamotoX.

Tržiště s virtuálními měnami lákalo nové uživatele na nulové transakční poplatky, po necelém roce provozu ale končí. Firma NakamotoX Ltd. byla vymazána z britského obchodního rejstříku, kde byla registrována. Útlum burzy potvrdil serveru E15 i někdejší projektový manažer NakamotoX Kamil Brejcha.

Projekt vedený českým týmem měl zázemí v Praze, cílil kromě té zahraniční i na domácí klientelu. „Samotná burza ale ještě definitivně neumřela. Lidé s aktivním účtem mají možnost získat prostředky ze svého konta zpět. Vyřizování těchto záležitostí teď spadlo na mě,“ dodal manažer, který se ale již podobně jako zakladatel NakamotoX Jiří Fiala věnuje primárně jiným projektům.

Vydavatel české kryptoměny se potýká s insolvencí

Jak Fiala uvedl loni v rozhovoru pro E15, v prvním půlroce burza plánovala zprostředkovat obchody v řádu desítek milionů eur. Další jednotky milionů dolarů prý bylo potřeba vložit do globální propagace NakamotoX. Obchodovat se mělo celkem s 11 druhy virtuálních měn.

Fiala počítal, že se investice vrátí po čtyřech měsících úspěšného fungování burzy. Odstartovala ale až v době, kdy probíhal masivní propad hodnoty kryptoměn. Ten dosud definitivně neskončil. Nejrozšířenější kryptoměna bitcoin umazala v porovnání s prosincem 2017 přes 80 procent své hodnoty, ostatní digitální měny ale ztratily ještě více.

Nejznámější český propagátor kryptoměn se pouští do nového projektu

NakamotoX přitom nepředstavuje jediný v Česku neúspěšný kryptoměnový projekt. Například start-up Cryptelo dokázal investorům prodat vlastní virtuální měnu za více než dvacet milionů korun, na podzim loňského roku však skončil v insolvenci.

Problémy ovšem mají i globální hráči. Dominantní výrobce těžebních zařízení Bitmain postupně osekává své zahraniční pobočky.

Pád kryptoměn jako příležitost: Rockaway dál investuje do blockchainových projektů
„Půjde k nule.“ Bitcoin čelí v Davosu kritice elit i znatelnému poklesu zájmu
Komentář Ondřeje Féra: Zoot se stal obětí svého marketingu


 

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!