Bitcoin cash rozdělil kryptoměnu. Jeho cena prý klesne | E15.cz

Majitelé bitcoinů obdrželi novou digitální měnu. Její hodnota ale půjde rychle dolů, míní expert

Jan Vávra

Jan Vávra

Digitální měna bitcoin získala svůj klon nazvaný bitcoin cash. Odštěpit se od hlavního řetězce transakcí a založit si vlastní valutu se rozhodla skupina vlivných uživatelů, kteří nejsou spokojeni s navrhovanými technologickými změnami digitální měny. Majitelé populární kryptoměny bitcoin o své peníze nepřijdou, naopak zdarma získali nové digitální valuty. Ty se začínají obchodovat na ceně kolem 400 dolarů, tedy přibližně sedmině ceny "klasického" bitcoinu. Část komunity angažované v propagaci a rozvíjení kryptoměn navíc očekává rychlý pokles hodnoty bitcoin cash.

Každý vlastník bitcoinů, který je má uloženy v příslušné elektronické peněžence či na některé z velkých světových burz, získal přístup ke stejné částce bitcoinů cash zdarma. "Prostě jdete spát se stovkou bitcoinů a vzbudíte se se stejnou stovkou plus dalšími 100 bitcoiny cash," vysvětlil šéf technologické společnosti Bloq Jeff Garzik.

Jádro dlouhodobého sporu vlivných skupin uvnitř bitcoinové komunity tkví v rozdílném názoru na fungovaní kryptoměny. Zatímco jedna požaduje, aby software umožnil zpracovávat více transakcí a zlepšovat chod sítě zcela novými funkcemi, druhá, která vydělává zejména na poplatcích za transakce, se postavila proti navrhovaným změnám.

Bitcoin cash by se pro nejstarší a nejhodnotnější digitální měnu hypoteticky mohl stát novým konkurentem, s tím ovšem nesouhlasí programátor, kryptoanarchista a člen komunity Paralelní Polis Pavel Ševčík. „U bitcoin cash nikdo neví přesně, co obsahuje jeho kód, jde tak o svého druhu trucpodnik. Navíc v momentě, kdy lidé budou chtít tento 'dárek' zpeněžit, jeho hodnota může jít velmi rychle dolů. Co se asi tak stane s měnou, které se všichni budou chtít co nejrychleji zbavit?" pokládá řečnickou otázku Ševčík. 

Podívejte se, jak probíhá platba bitcoiny:
Majitelé bitcoinů obdrželi novou digitální měnu. Její hodnota ale půjde rychle dolů, míní expert

Popsanou novinku navíc uživatelé neuplatní všude, některé velké burzy kryptoměn se rozhodly bitcoin cash nepodporovat. Patří k nim Coinbase, BitMEX a Bitstamp.

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kybernetická měna světa. Vytváří ji síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové virtuální mince stabilním a postupně se zpomalujícím tempem. Je navržen tak, aby ho nikdo nemohl jakkoli ovlivňovat, tedy ani vlády a centrální banky.

Více se o tématu rozštěpení bitcoinu dočtete v zítřejším vydání deníku E15.

Boj o pracovní síly. Své zaměstnance si „dováží“ Amazon, Škoda Auto či Tesco
V Česku se po bitcoinu prosazuje další kryptoměna. Naše země udává trendy, říká programátor

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!