Na burzu letos vstoupilo nejvíce podniků od finanční krize | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Na burzu letos vstoupilo nejvíce podniků od finanční krize

ČTK

Na světové akciové burzy v letošním roce vstoupilo nejvíce firem od globální finanční krize. Podle údajů výzkumné skupiny Dealogic letos uskutečnilo primární veřejnou nabídku (IPO) téměř 1700 podniků. To je nárůst o 44 procent oproti loňskému roku a nejvyšší počet od roku 2007, píše na svých internetových stránkách list Financial Times.

Výtěžek z primárních emisí akcií letos vzrostl rovněž o 44 procent, a to na 196 miliard dolarů (4,3 bilionu korun). To představuje nejvyšší částku od roku 2014, kdy byl celkový výnos výrazně podpořen výtěžkem 25 miliard dolarů z primární emise akcií největšího čínského internetového obchodu Alibaba.

Americké podniky letos prostřednictvím primárních emisí získaly 49 miliard dolarů, což je více než dvojnásobek ve srovnání s 24 miliardami v předchozím roce. V Evropě letos počet primárních emisí vzrostl o více než 40 procent a v Číně dosáhl nového rekordu.

Největší letošní primární emisi uskutečnila americká společnost Snap. Majitel mobilní aplikace pro sdílení fotografií Snapchat získal prodejem akcií zhruba 3,9 miliardy dolarů (85 miliard korun).

Nejdražší iPhone nesplní očekávání, tvrdí analytici. Akcie Applu klesají

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!