Cena zlata je šestiletém maximu | E15.cz

Obchodní válka vyhnala cenu zlata na šestiletý rekord

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Cena zlata poprvé za více než šest let překonala 1,5 tisíce 500 dolarů (zhruba 34,4 tisíce korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Vzhůru ji tlačí zejména obavy z eskalace obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou. Zlato je považováno za bezpečnou investici v období nejistoty a jeho cena je teď v některých dalších měnách na rekordu.

Cena zlata podle údajů agentury Bloomberg ve středu vzrostla až o téměř 2,5 procenta na 1510,46 dolaru za unci, později však o část zisků přišla a pohybovala se v těsné blízkosti 1 500 dolarů. Cena stříbra pak poprvé od loňského června překonala 17 dolarů za troyskou unci.

Obchodní napětí mezi USA a Čínou výrazně vzrostlo, když americký prezident Donald Trump minulý týden oznámil, že od září hodlá uvalit cla na další čínské zboží. "Eskalace obchodního napětí je klíčovým faktorem, který podporuje ceny," uvedl analytik Ross Strachan ze společnosti Capital Economics.

Trumpova administrativa hodlá s Čínou o řešení obchodního konfliktu dál jednat. Analytici banky Goldman Sachs nicméně uvedli, že dosažení obchodní dohody mezi USA a Čínou před volbami nového amerického prezidenta už neočekávají. Volby se v USA konají před koncem příštího roku. Banka Morgan Stanley pak varovala, že obchodní válka by mohla do poloviny příštího roku stáhnout světovou ekonomiku do recese.

"Trhy teď vnímají jako obrovské riziko americko-čínské obchodní války. Investoři hledají bezpečí mimo dolar a papírové trhy, které jsou válkami přímo postiženy," řekl analytik společnosti Golden Gate CZ Marek Brávník.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah