Pražská burza a index PX: Jak si vedou akcie na domácím parketu | e15.cz

Pražská burza podruhé za sebou rostla, nejvíce stoupaly akcie Erste Bank

Burzovní palác, sídlo pražské burzy
Burzovní palác, sídlo pražské burzy
• 
ZDROJ: E15 Dominik Kučera

vaj, lig, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
5

Český akciový parket představuje pro řadu investorů zajímavé místo, kam v době zvýšených sazeb a účtů za energie uložit peníze. Banky a energetický podnik ČEZ i z toho důvodu patří mezi nejlikvidnější akcie pražské burzy. Jak se těmto a dalším titulům dařilo během posledního obchodního dne? Každý obchodní den po jeho skončení také shrnuje zpravodajství webu e15. Aktuální vývoj indexu PX nabízí automaticky aktualizovaná infografika.

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Momentálně představuje pro index PX zřejmě největší výzvu plánované zestátnění společnosti ČEZ. Nejasnosti kolem možného provedení záměru drží podle některých investorů cenu akcie výrazně níže, než by odpovídalo její hodnotě. Část expertů upozorňuje, že po případném stažení titulu z burzy by utrpělo i postavení českého trhu jako takového.

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Pražská burza druhým růstem po sobě smazala poklesy z počátku týdne. Index PX dnes přidal 0,62 procenta na 1349,32 bodu. O 2,7 procenta stouply akcie Erste Bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna dnes mírně posílila vůči euru a výrazněji k dolaru.

"Pražská burza na závěr týdne následovala pozitivní vývoj ze zahraničí a zakončila se ziskem," uvedl Martin Singer z Fio banky.

Erste Bank dnes z bankovních emisí vzrostla jako jediná, polepšila si o 2,7 procenta na rovných 800 korun. "Akcie Erste doháněly západoevropský bankovní sektor, jelikož byla včera (ve čtvrtek v Praze) burza zavřená a neobchodovalo se," podotkl makléř Wood & Company Lukáš Novotný.

Z dalších bank dnes nejvíce obchodovaná Komerční banka stagnovala na 672 korunách a Moneta Money Bank se snížila o 0,83 procenta na 83,80 koruny. Cenné papíry pojišťovny VIG naproti tomu zpevnily o 1,44 procenta na 635 Kč.

Vzhůru šly také akcie energetické společnosti ČEZ o 0,46 procenta na 980 korun a zbrojařské firmy Colt CZ o 0,54 procenta na 557 Kč. Pokles naopak postihl cenné papíry výrobce nápojů Kofola o 0,37 procenta na 268 korun a akcie tabákové společnosti Philip Morris o 1,38 procenta na 17.160 Kč.

Index PX a jeho báze*

  • Colt CZ Group SE

Původně uherskobrodská zbrojovka převzala americkou firmu Colt Holding Company a rozrostla se v holding s výrobními závody v řadě zemí.

  • ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli dlouhodobě rostoucím cenám elektřiny.

  • Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři věří, že vyšší úrokové sazby v eurozóně i Česku pomohou finančním výsledkům skupiny.

  • Kofola ČeskoSlovensko

V roce 2021 založená nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

  • Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

  • Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze.

  • Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

  • Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

  • Pilulka Lékárny

Po odeznění pandemie koronaviru se lékárenský e-shop snaží nakopnout svůj růst.

  • Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 17. červenci 2023

Autor: vaj, lig, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah