Smolař týdne - nejbohatší muž světa přišel o osm miliard dolarů | E15.cz

Smolař týdne - nejbohatší muž světa přišel o osm miliard dolarů

Carlos Slim Helú
Carlos Slim Helú
• 
ZDROJ: Agencia Brasil

Štěpán Bruner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pád střemhlav na finančních trzích už má prvního velkého poraženého. A jde rovnou o nejbohatšího muže světa - Mexičana Carlose Slim Helúa. Ten totiž během posledních sedmi dní stačil kvůli propadu na burzách prodělat už osm miliard dolarů. Hodnota jeho akciového portfolia se tak podle agentury Bloomberg snížila o 11 procent na 63 miliard dolarů. Pro srovnání - souhrnná cena světových akcií během tohoto krizového týdne klesla o 2,5 bilionu dolarů.

Slim tedy ztratil mnohem více, než jeden z nejsledovanějších amerických akciových indexů S&P 500, který za stejnou dobu klesl o 7,1 procenta. Hlavní mexický index IPC ale spadl o 7,4 procenta a hůře se dařilo i mexickému pesu, který si oproti americkému dolaru pohoršil o 2,5 procenta.

Klesající důvěře ve Slimovy podniky nepřidal ani fakt, že tři z nich byly z indexu IPC vyjmuty. Ty následně zaznamenaly největší ztráty, dosahující až 18 procent. I pokud by se finančníkův prodělek počítal v oslabeném pesu, přišly by Slimovy akvizice o devět procent své hodnoty, čím opět překonávají celkový propad místního trhu.

Nejbohatší lidé světa podle časopisu Forbes:

majetek (v mld. USD) věk obor (firma) země
1. Carlos Slim Helú 74 71 telekomunikace Mexiko
2. Bill Gates 56 55 Microsoft USA
3. Warren Buffett 50 80 Berkshire Hathaway USA
4. Bernard Arnault 41 62 LVMH Francie
5. Larry Ellison 39,5 66 Oracle USA
6. Lakshmi Mittal 31,1 60 ArcellorMittal Indie
7. Amancio Ortega 31 74 Zara Španělsko
8. Eike Batista 30 54 těžební průmysl Brazílie
9. Mukesh Ambani 27 53 petrochemický průmysl Indie
10. Christy Walton 26,5 56 Walmart USA
97. Petr Kellner 9,2 46 PPF, finance Česko
595. Zdeněk Bakala 2 50 NWR, těžební průmysl Česko
1057. Andrej Babiš 1,1 56 Agrofert, potravinářský průmysl Česko

Zdroj: Forbes

Miliardář výrazně prodělal navzdory tomu, že jeho největší americká akvizice a zároveň největší americký poskytovatel bezdrátových služeb America Movil SAB na burze přišel jen o 6,9 procenta. Akcie pod tento podnik spadající společnosti Telefonos de Mexico SAB dokonce posílily o 11 procent, když Slim nabídl drobným akcionářům, že jejich podíly vykoupí.

Miliardářovy firmy ale přesto nejsou na odpis. Výrazný propad America Movil, jejíž akcie od začátku roku spadly o 21 procent, z titulu podle mexického burzovního obchodníka Leona Cabrery dělá ideální příležitost pro investora, jak levně získat akcie stabilní společnosti, řekl pro Bloomberg.

Carlos Slim se podle časopisu Forbes stal nejbohatším člověkem na světě v březnu podruhé v řadě. Výrazné ztráty zaznamenali i druhý a třetí v žebříčku magazínu Bill Gates a Warren Buffett. Akcie Gatesova Microsoftu klesly od začátku týdne o 5,3 procenta, Buffettova Berkshire Hathaway ztratila 4,3 procenta.

Pořadí věk obor (firma) země Ztráta za loňský rok v mld. Kč
1. Ingvar Kamprad 85IkeaŠvédsko17
2. Nobutada Saji 64potravinářstvíJaponsko6,6
3. Anil Ambani 51investiceIndie 4,9
4. Michael Otto 66 maloobchodNěmecko 2,1
5. Bradley Hughes 76 spotřebitelské službyUSA 2,1

Zdroj: Forbes

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.