Trhy zachvátila panika, během týdne zmizelo 2,5 bilionu dolarů | E15.cz

Trhy zachvátila panika, během týdne zmizelo 2,5 bilionu dolarů

Propady burz po celém světě má na svědomí především nedostatečné řešení dluhové krize v Evropě. Eurozóna teď s napětím očekává další vývoj kolem italských a španělských dluhopisů.
Propady burz po celém světě má na svědomí především nedostatečné řešení dluhové krize v Evropě. Eurozóna teď s napětím očekává další vývoj kolem italských a španělských dluhopisů.
• 
ZDROJ: CTK/AP

vrb, ČTK

Share on Facebook Messenger
Je tu další vlna ekonomické krize? To je otázka, ktará právě otřásá trhy po celém světě. Po včerejším hlubokém propadu na Wall Streetu, kdy Dow Jonesův index klesl nejvíc od pádu Lehman Brothers, se neklid šíří jako lavina. Akcie padají v Evropě i Asii, na dvouleté minimum se dostala i pražská burza. Investoři se obávají zpomalení světové ekonomiky, nové recese v USA či šíření dluhové krize do Itálie a Španělska. Jen během tohoto týdne klesla hodnota akcií ve světě celkem o 2,5 bilionu dolarů.

Zatím největší paniku na burzách od finanční krize odstartovalo včerejší obchodování ve Spojených státech. Hlavní indexy odepsaly více než čtyři procenta, index technologického trhu Nasdaq přes pět procent, a zaznamenal tak nejhlubší propad od ledna 2009.

Dow Jonesův index den uzavřel propadem o 4,31 procenta. Tak hluboký propad měl naposledy v říjnu 2008, krátce po pádu investiční banky Lehman Brothers.

Investory ženou k výprodejům hlavně obavy z vývoje americké ekonomiky a také pochyby o životaschopnosti eurozóny po panice, která zachvátila trh státních dluhopisů Itálie, třetí největší ekonomiky eurozóny.

Vývoj indexu Dow Jones za poslední rok

Dow Jones Autor: E15

„Z americké ekonomiky nepřicházejí žádná dobrá čísla. Trvá to už delší dobu a tohle je reakce na to všechno,“ poznamenal hlavní manažer společnosti BNY ConvergEx Group Joseph Cangemi. Připomněl tak horší vývoj hrubého domácího produktu USA, citelný propad aktivity v americkém průmyslu i ve službách a slabou tvorbu pracovních míst.

„Dluhové problémy v Evropě, hlavně růst výnosů italských a španělských státních dluhopisů, investory nutí hromadit hotovost,“ řekl manažer investiční společnosti Wedbush Morgan Stephen Massocca.

Čtěte také:

Petr Robejšek: Je opravdu nutné rozveselit trhy?

V USA sílí obavy z další recese, ekonomice prý dochází dech

Neklid se přelil do Asie a Evropy

Silný výprodej na Wall Streetu se přelil do Evropy i Asie. Evropské akcie pokračují v propadu, jejich ztráty se ale postupně snižují. Hlavní index je přesto nejníže od loňského června, neboť investoři se obávají, že citelné zpomalení tempa růstu globální ekonomiky zhorší i výhled hospodaření mnoha firem. Nejvíce teď investory zajímá, zda se americká ekonomika vyhne návratu do recese.

Panevropský index FTSEurofirst 300 krátce po zahájení odepisoval zhruba 2,8 procenta, a spadl tak na 965 bodů. Přechodně se dostal až na 961,45 bodu, což byla jeho nejnižší hodnota za posledních 14 měsíců. Index klesá už šestým dnem a jen za tento týden odepsal téměř 11 procent.

„Výhled ekonomiky investory znervózňuje na maximum. Nálada asi zůstane velmi křehká,“ poznamenal analytik makléřské společnosti Hargreaves Lansdown Keith Bowman. „Americká ekonomika zpomaluje a posouvá se do fáze, kde uvidíme vynucené výdajové škrty. Investoři se snaží zjistit, kde mohou najít budoucí růst,“ dodal.

I japonské akcie uzavřely týden výrazným poklesem. Hlavní index Nikkei 225 odepsal 359,30 bodu a obchodní den uzavřel propadem o 3,72 procenta na hodnotě 9299,88 bodu. Ocitl se tak nejníže za posledních asi pět měsíců. Prakticky celý den setrvával kolem 9300 bodů, kde strávil delší dobu po březnovém pádu. Ten byl reakcí na ničivé zemětřesení a únik radioaktivity z jaderné elektrárny Fukušima.

Trhy teď s napětím čekají na zveřejnění údajů o červencové nezaměstnanosti v USA. Ty by mohly paniku na burzách mírně uklidnit, nebo ji naopak ještě posílit.

Kvůli dění na burzách se scházejí evropští lídři

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy dnes bude jednat o situaci na finančních trzích s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a španělským premiérem Josém Zapaterem. Oznámila to Sarkozyho kancelář. Všichni tři už přitom ve čtvrtek hovořili s prezidentem Evropské centrální banky (ECB) Jeanem-Claudem Trichetem.

„Po jednání s Jeanem-Claudem Trichetem bude prezident telefonicky hovořit s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a španělským premiérem Josém Luisem Zapaterem,“ stojí ve sdělení Sarkozyho kanceláře, z něhož cituje agentura Reuters.

Sílí tlak na zásah ECB

Evropská centrální banka včera po delší době oznámila odkupy vládních dluhopisů problémových ekonomik. Týkaly se ale jen Irska a Portugalska. To trhy příliš neuklidnilo – hlavní současné obavy se totiž obracejí na Itálii a Španělsko. Člen rady guvernérů ECB Luc Coene ale uvedl, že i v případě těchto velkých ekonomik k takovému kroku přistoupí až poté, co přijmou úsporná opatření.

Zároveň Coene znovu zmínil potřebnost zavedení společných eurodluhopisů. „Je to směr, kterým musíme jít, musíme všechny problémy suverénních státních dluhů přenést na evropskou úroveň. Nikdy se z toho nedostaneme, pokud to necháme na národní úrovni,“ cituje Coena agentura Reuters.

Pražská burza po otevření klesla na dvouleté minimum

Pražská burza se dnes krátce po otevření výrazně propadla, hlavní index PX klesl o čtyři procenta na dvouleté minimum těsně nad 1075 bodů. Následoval tak propady na akciových trzích ve světě. Později část ztrát smazal.

Vývoj indexu PX za poslední rok

Vývoj indexu PX za poslední rok Autor: salava@mf.cz

České akcie online sledujte

Po 9:30 byl index PX proti čtvrtku níže o 3,66 procenta na 1 079,7 bodu. Ve stejnou dobu burza dočasně pozastavila obchodování s akciemi sítě autobazarů AAA, které klesaly o více než 20 procent. „Pražská burza po razantních výprodejích na Wall Street nemohla otevřít jinak než silným propadem,“ uvedl server Patria Online.

Všechny přední emise se obchodují se ztrátami, přes 13 procent na 247,10 koruny odepsala mediální společnost CME, podle Patria Online tak následovala propad akcií firmy na burze v USA. O téměř devět procent na 183,10 koruny klesly cenné papíry těžební NWR.

Unipetrol po ranním zveřejnění výsledků za letošní druhé čtvrtletí, které zaostaly za očekáváním analytiků, ubral 3,82 procenta na 164,95 koruny.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.