Uber čeká jeden z největších vstupů na burzu, akcie mohou mít hodnotu dvou bilionů

Uber

Uber Zdroj: Jan Sedlak

Uber
Uber
Uber
Uber, ilustrační foto
5
Fotogalerie

Americká společnost Uber Technologies nabídne své akcie za 44 až 50 dolarů. Tržní hodnota firmy, která provozuje alternativní taxislužbu, by se tak pohybovala mezi 80 a 90 miliardami dolarů (1,8 až dva biliony korun). Tvrdí to zdroje, na které se odvolávají zahraniční agentury. Šlo by o jednu z největších nabídek akcií v historii.

Firma doufá, že při očekávaném květnovém vstupu na burzu od investorů získá osm až deset miliard dolarů, uvedly zdroje. Primární veřejná nabídka (IPO) Uberu by tak byla největší od doby, kdy své akcie nabídl v roce 2014 čínský internetový prodejce Alibaba.

Uber se podle zdrojů rozhodl zvolit při ohodnocování svých akcií konzervativní přístup a později možná cenu akcií zvedne, pokud o ně bude zájem. Ten podle listu The Wall Street Journal (WSJ) už projevují velcí investoři - 500 milionů akcií si za upisovací cenu chce koupit společnost PayPal.

Uber vykazuje provozní ztráty, investory ale láká prudkým růstem. Loni firma zvýšila tržby o 42 procent na 11,3 miliardy dolarů (přes 260 miliard Kč). Vykázala sice čistý zisk, ale jen díky mimořádným příjmům. Před daněmi, úroky a odpisy činila ztráta 1,85 miliardy dolarů.

Už koncem března vstoupil na burzu menší rival Uberu, společnost Lyft. Jeho tržní hodnota se od té doby propadla o 22 procent. Ve čtvrtek činila 16,1 miliardy dolarů.