Zákaz prodejů nakrátko čelí kritice | E15.cz

Zákaz prodejů nakrátko čelí kritice

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Naštvaní brokeři museli pozměnit své obchodní platformy poté, co čtyři evropské země zakázaly spekulace na pokles akcií finančního sektoru. Zaměstnanci brokerů a jejich právníci pracovali přes čtvrteční noc, aby stihli včas implementovat patnáctidenní zákaz, který má znemožnit investorům profitovat na poklesu cen akcií.

Zákaz se vztahuje na akcie, dluhopisy a akciové deriváty více než šesti desítek bank, pojišťoven a dalších finančních institucí v Belgii, Francii, Itálii a Španělsku. Na takzvané CDS kontrakty, které se používají jako forma pojištění dluhopisů, se zákaz nevztahuje.

Zákaz nezvrátila ani snaha investorů, brokerů a akademiků, kteří pochybují, že zákaz pomůže snížit volatilitu a tvrdí, že spíše odsaje z trhů tolik potřebnou likviditu. „Jakákoliv reakce politiků, která vypadá jako panická, nepřinese žádnou přidanou hodnotu. Krátkodobé patnáctidenní opatření v pár evropských zemích nic nevyřeší,“ řekl deníku Financial Times Lars Dijkstra ze společnosti Kempen Capital Management.

Partner v jednom americkém hedgeovém fondu si anonymně stěžoval agentuře Bloomberg: „Historická zkušenost ukazuje, že zákaz obchodů nakrátko nevede k ničemu jinému než k nepokojům a nejistotě na trzích.“

Navzdory snahám najít panevropský konsenzus na zákaz se z velkých zemí odmítly zapojit Velká Británie a Německo. O tom, že zákaz nebyl právě nejlépe koordinován a připraven, svědčí další jeho okolnosti.

„Máme jen jakési vágní prohlášení bez detailů a pak informace, které prosáknou z jednání a způsobují jen zmatky,“ uvedl Darren Fox, partner londýnské společnosti Simmons & Simmons. „I při zákazu v roce 2008 se pravidla měnila každý den. Letos nakonec čtyři země ze sedmadvaceti vyhlásí zákaz uprostřed noci, což z něho dělá ještě větší frašku,“ dodal Fox.

Zákazy nepomáhají, ukazuje studie

Studie zákazu prodejů nakrátko ve třiceti zemích v letech 2008 a 2009, kterou provedli akademici z Cass Business School a neapolská univerzita, ukazuje, že zákaz může být dokonce kontraproduktivní. „Odsávají z trhů likviditu a zhoršují vypovídající hodnotu ceny akcií,“ prohlásil spoluautor Marco Pagano. „Zákazy se mi nezdají jako dobrý nápad,“ dodal.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.