České konkurenceschopnosti ubližují daně, byrokracie i špatná infrastruktura | E15.cz

České konkurenceschopnosti ubližují daně, byrokracie i špatná infrastruktura

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Česká republika letos zůstala na žebříčku konkurenceschopnosti zemí, který každoročně sestavuje Světové ekonomické fórum (WEF), na 31. příčce. Zhoršilo se hodnocení hlavně tuzemské dopravní infrastruktury. Zpráva o globální konkurenceschopnosti 2017-2018 porovnávala 137 ekonomik světa. 

První je Švýcarsko následované Spojenými státy. O dvě místa lépe než ČR se umístilo Estonsko, Polsko je na 39. místě, Slovensko pak na 59. pozici. Česko se na 31. místě drží již třetí rok za sebou.

Negativně se na umístění ČR projevily dva měřené aspekty. Největší měrou přispěl pokles v hodnocení infrastruktury a technologické připravenosti. Pozitivně ve prospěch ČR hovoří vývoj v hodnocených ukazatelích - vyspělost podnikatelského prostředí, makroekonomického prostředí a inovace.

"Dá se říct, že se ČR daří v posledních několika letech držet krok s vývojem ve starých zemích Evropské Unie (EU15). Nicméně propad v hodnocení mezi ČR a EU 15 se nikterak neztenčuje," uvádí zpráva analytického týmu CMC. Mezi nejproblematičtější faktory ovlivňující podnikání v ČR patří podle zprávy daňové předpisy, byrokracie, výše daní či korupce.

WEF porovnává země podle 12 faktorů, které zahrnují infrastrukturu, vzdělání a zdravotnictví, efektivitu pracovního trhu, technologickou připravenost, inovace, velikost trhu, makroekonomické prostředí, transparentnost a výkonnost vlády.

Autoři vycházejí z dat OSN a dalších mezinárodních organizací a z vlastního průzkumu mezi zástupci firem ve sledovaných zemích. Žebříček zahrnuje 137 zemí z celého světa, které dohromady tvoří 98 procent světového HDP.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah