Čínský prezident podle Trumpa šíří dezinformace, Lufthansa je krůček od záchrany a burzám došel dech | E15.cz

Čínský prezident podle Trumpa šíří dezinformace, Lufthansa je krůček od záchrany a burzám došel dech

Ranní přehled podle Bloombergu
Ranní přehled podle Bloombergu
• 
ZDROJ: E15.cz

Bloomberg, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Web E15 přináší přehled důležitých témat, která by vám dnes neměla uniknout.

Trump proti čínskému lídrovi

Americký prezident Donald Trump zesílil svou slovní ofenzivu proti Číně, když prohlásil, že lídr země Si Ťin-pching stojí za „dezinformačním a propagandistickým útokem na USA a Evropu“. „Vše to přichází z vrcholu,“ napsal Trump v sérii tweetů. Americký prezident už několikrát obvinil Čínu z toho, že neudělala dost pro prevenci pandemie, ale dával si přitom pozor, aby neútočil osobně na Siho.

Záporné úroky

Spekulace kolem negativních úrokových sazeb ve Velké Británii sílí. Přiživil je guvernér Bank of England Andrew Bailey, který řekl, že centrální banka tuto možnost nevylučuje. „Nemělo by překvapit“, že na stole zůstávají všechny možnosti, dodal. Je si přitom vědom toho, že zavedení negativních sazeb v dalších zemích v minulosti mělo „smíšené výsledky“.

Záchrana na dosah

Jednání o státní pomoci pro aerolinky Lufthansa jsou ve finále, prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová. „Rozhodnutí můžeme očekávat brzy,“ řekla s tím, že vláda intenzivně jedná s firmou i Evropskou komisí, která musí dohodu posvětit. Lufthansa potvrdila, že jedná o pomoci ve výši až devět miliard eur.

Burzy se zarazily

Růst na globálních akciových trzích, který je možné sledovat od začátku týdne, se zastavil. Asijské akcie mají za sebou slabý den. Index MSCI Asia Pacific klesl o 0,9 procenta. Pokles během předběžného obchodování zaznamenaly i evropské a americké akcie. Objem obchodů v Evropě bude zřejmě slabší, protože řada států slaví svátek Nanebevstoupení Páně.

Očekávané události

Turecká centrální banka podle očekávání sníží úrokové sazby, stejný krok má podle předpokladů učinit jihoafrická národní banka. Situaci dokreslí indexy nákupních manažerů za eurozónu, Velkou Británii a USA. Výsledky hospodaření mají oznámit italské pojišťovna Assicurazioni Generali a britský fotbalový klub Manchester United.

Autor: Bloomberg, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah