Adler vybuduje v Ostravě fotovoltaickou elektrárnu, chce být energeticky nezávislý | E15.cz

Adler vybuduje v Ostravě fotovoltaickou elektrárnu, chce být energeticky nezávislý

Michal Nosek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Moderní technologie výrazně pronikají i do skladů. Aktuálním příkladem je nové logistické centrum velkoobchodu s reklamním textilem Adler Czech v Ostravě. Firma zde navíc vybuduje fotovoltaickou elektrárnu na níž v srpnu získala sedmdesátiprocentní dotaci.

Téměř tisícovku fotovoltaických panelů umístí firma Adler na střechu a jižní stranu pláště svého obřího distribučního centra v Ostravě.

„S termínem realizace počítáme hned začátkem příštího roku, teď musí proběhnout výběr dodavatele,“ říká logistický ředitel firmy Martin Řehoř. V tuto chvíli jsou již v ostravské logistické hale ve zkušebním provozu dvě ekologické kogenerační jednotky pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla, které firma pořídila nákladem tří milionů korun. 

Elektřina z fotovoltaických panelů se bude ukládat do bateriového systému o využitelné kapacitě 200 kilowatthodin. Díky tomuto systému se velkosklad stane energeticky maximálně soběstačným. Firma již spolupracuje s Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava na vývoji unikátního ovládacího systému, který bude přesně vyhodnocovat a řídit provoz celé elektrárny. Součástí patnáctimilionové investice bude i nabíjecí stanice pro manipulační techniku a rychlonabíjecí stanice pro elektromobil.

Vlastní elektrárnou ale technologický pokrok v Adleru nekončí. Podnik nově využívá specializovaný návrhářský software, který výrobci a distributoru reklamního textilu slouží pro vývoj a navrhování střihů.

"Můžeme na něm vytvářet nejen budoucí vzor oblečení, umožňuje nám navrhování, konstrukci i modelování střihů včetně vytvoření elektronických podkladů pro výrobu,“ říká vedoucí vývojového oddělení společnosti Adler Alexandra Dragounová. Součástí celého systému s nákupní cenou v řádech milionů korun není jen výkonný počítač, ale také digitizér, představující velkoformátovou kreslící tabuli, který zaznamenává přenos nákresu z papírové podoby na pracovní plochu počítače

Komponentem technologie je i velkoformátová tiskárna, na níž lze střih vytvořený v počítači rovnou vytisknout. Papírová forma slouží jak k další kontrole s ohledem na případné upřesnění některých detailů, tak k fyzickému zaslání střihu výrobci, který nedisponuje kompatibilním počítačovým programem.

Tým technologů a konstruktérů oděvů ve vývojovém centru firmy Adler tak už nepracuje jen s typickými papírovými střihy. Trojrozměrný model, na němž vznikají střihy triček, bund či košil, poskytuje širokou škálu barevných i velikostních kombinací také s přihlédnutím k vlastnostem různých tkanin. „Moderní technologie nám výrazně urychlí komunikaci se zahraničním výrobcem,“ vysvětluje další výhody počítačového programu Alexandra Dragounová s tím, že především výrazně zrychlí proces vývoje nových produktů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah